در کنفرانس خبری مشترک با همتای اندونزیایی‌اش

ظریف: ایران و اندونزی باید در زمینه خدمات پولی و بانکی همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشند

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه اندونزی اظهار کرد: در این دیدار در مورد مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و همچنین فاجعه منا گفت‌وگو کردیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد جواد ظریف بعد از دیدار با خانم رتنو مرسودی، در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج دیدارش با این دیپلمات اندونزیایی پرداخت و گفت: ایران و اندونزی همواره دارای روابط خوب در عرصه سیاسی و بین‌المللی بوده‌اند و دیدگاه‌های این دو کشور اسلامی و غیر متعهد در بسیاری از زمینه‌ها به یکدیگر نزدیک بوده است.

وی همچنین به همکاری‌های دو کشور در عرصه بین‌المللی از جمله سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش عدم تعهد، اشاره کرد و گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران ارتباطات خوبی با مجموعه کشورهای جنوبی شرقی آسیا دارد.

وی به روابط دو جانبه دو کشور اشاره کرد و گفت:‌ دو کشور علاقه‌مند هستند که در زمینه مبازره با گسترش فرقه گرایی و تروریست با یکدیگر همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به همکاری اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: بعد از هفت سال کمیسیون اقتصادی کشور چندی پیش با حضور تعداد قابل توجهی از مسئولان دو کشور برگزار شد و هر دو کشور تصمیم دارند که در این عرصه همکاری های جدی تری با یکدیگر داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به سفر اردیبهشت ماه رئیس جمهور به جاکارتا ( پایتخت اندونزی) برای شرکت در نشست اجلاس کشورهای آسیایی و آفریقایی اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر روسای جمهور دو کشور با یکدیگر ملاقات مهم و تعیین کننده‌ای داشتند و عزم دو کشور را برای گسترش هر چه بیشتر روابط اعلام کردند.

وی موضوعاتی مانند انرژی از جمله نفت و گاز و همکاری های فنی را از جمله محورهای همکاری دو کشور عنوان کرد و گفت: دو کشور توافق کردند که این همکاری ها در این زمینه ها گسترش پیدا کند و همچنین تاکید کردند برای اینکه این همکاری شکل واقعی تری به خود بگیرد لازم است دو کشور در زمینه های مالی ،‌ بانکی و خدمات پولی همکاری نزدیک تری داشته باشند.

این دیپلمات عالی رتبه ایرانی با بیان اینکه شرکت های ایرانی علاقه‌مند به سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های کشور اندونزی هستند خاطر نشان کرد: امیدواریم با حل برخی از موانع پولی و بانکی این همکاری ها را گسترش دهیم.

وزیر خارجه کشورمان به جایگاه دو کشور ایران و اندونزی در جهان اسلام نیز اشاره کرد و افزود: در این دیدار در ارتباط با فاجعه منا و روش های جلوگیری از تکرار این گونه حوادث گفت‌وگو کردیم. در فاجعه منا متجاوز از 113 نفر از حجاج اندونزیایی جان خود را از دست دادند و مردم اندونزی نیز در جریان این فاجعه خسارت دیدند.

وی گفت: لازم است که همکاری های ما برای جلوگیری از تکرار این گونه وقایع گسترش پیدا کند.

انتهای پیام

کد N989686