مخالفت دادستان العین با آزادی سرپرست مدارس ایران در امارات

دادستان العین با قرار کفالت برای آزادی سرپرست مدارس ایران در امارات متحده مخالفت کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پی بازداشت اخیر تعدادی از معلمان ایرانی در منطقه العین امارات به بهانه نداشتن مجوز کار، صبح سه‌شنبه شهباز گودرزی، سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در امارات متحده‌ی عربی نیز بازداشت شد و امروز دادستان این منطقه با قرار کفالت برای گودرزی موافقت نکرد.

به این ترتیب با توجه به تعطیلی روزهای 5 شنبه تا یک‌شنبه در امارات، سرپرست مدارس ایران در امارات باید در بازداشت به‌سر برد.

مقامات سفارت ایران امروز نیز برای حل مشکل معلمان ایرانی با برخی مقامات اماراتی رایزنی کردند.

از هفته گذشته 9 معلم مرد ایرانی و 13 معلم زن به بهانه نداشتن بطاقه‌العمل (کارت کسب وکار) و هم‌چنین مجوز کاری در منطقه العین که زیر نظر ابوظبی است بازداشت شده‌اند که البته معلمان زن به قرار کفالت در حال حاضر آزاد شده‌اند.

طبق آن چه که مقامات اماراتی اعلام کرده‌اند مجوز کار این معلمان مربوط به دوبی بوده و شامل منطقه العین نمی‌شده است.

پرونده این معلمان در حال حاضر در دست دادستانی منطقه العین است.

وزارت خارجه کشورمان در پی بازداشت تعدادی از معلمان ایرانی آموزش و پرورش در امارات، کاردار این کشور را در غیاب سفیر امارات به وزارت خارجه فراخواند.

وزارت خارجه با فراخواندن کاردار امارات در تهران نسبت به دستگیری معلمان ایرانی در آن کشور با وجود چند سال کار قانونی و فعالیت مدرسه ایرانی در آن منطقه ابراز نگرانی کرده و خواستار حل مشکل به وجود آمده و آزادی هر چه زودتر معلمان شد.

طرف اماراتی مجوز کار این معلمان را برای اشتغال در ابوظبی نامعتبر عنوان کرده، این در حالی است که این معلمان از سال‌های گذشته با مجوز کار و اقامت مربوط به دوبی به صورت متعارف در ابوظبی نیز تدریس می‌کردند و مشکلی در این زمینه نداشتند. البته از دیگر سو مقامات اماراتی ادعا می‌کنند که در طی چند سال گذشته تذکرات کتبی و شفاهی لازم به سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در این منطقه و سفارت جمهوری اسلامی در ابوظبی برای کسب مجوزهای فوق داده شده است و این تهدید متوجه معلمان اعزامی جدید در امارت‌های مختلف این کشور است.

به گزارش ایسنا، 8 مدرسه ایرانی در امارات مشغول به فعالیت هستند و فعالیت آن‌ها به 61 سال قبل برمی‌گردد. مدرسه ایرانی که در منطقه العین نیز فعالیت می‌کند دارای قدمتی 45 ساله است.

انتهای پیام

کد N989638