تاکید مجدد سازمان ملل بر لزوم ازسرگیری مذاکرات صلح یمن

یمن

سازمان ملل ضمن درخواست مجدد از طرف‌های درگیر یمنی برای بازگشت به مذاکرات سیاسی، خواهان پایان دادن به کار شکنی‌ها در رسیدن کمک‌های سوختی به یمن شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یمن (سبأ)، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن نسبت به وخامت اوضاع این کشور و رسیدن آن به مرحله بسیار خطرناک هشدار داد و بار دیگر بر لزوم بازگشت طرف‌های درگیر یمنی به میز مذاکرات در سریع‌ترین زمان ممکن تاکید کرد.

وی گفت: بازگشت به مذاکرات تنها گزینه برای نجات کشور و مردم یمن است.

اخیرا انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن موافقت خود را با شرکت در مذاکرات صلح واجرای قطعنامه 2213 شورای امنیت اعلام کردند اما دولت مستعفی یمن که همواره درمذاکرات کارشکنی می‌کند هنوز موضع خود را به طور دقیق مشخص نکرده است.

در همین حال فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل خواهان توقف کارشکنی در رسیدن سوخت به یمن شد.

وی نسبت به کمبود سوخت در این کشور که به شیوع بیماری‌ها و وخامت اوضاع انسانی منجر می‌شود هشدار داد.

به گفته سازمان ملل بیش از 21 یمنی یعنی حدود 80 درصد ساکنان این کشور نیاز به کمک انسانی دارند.

کشورهای عضو ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان از رسیدن کشتی‌های حامل موادغذایی و فرآورده‌های نفتی به سواحل یمن ممانعت به عمل می‌آورند.

همچنین ائتلاف مدنی که وظیفه رصد جنایت‌های عربستان در یمن را برعهده دارد اعلام کرد که تعداد شهدای یمنی طی حملات عربستان به 6979 شهید رسیده است که 1986 تن از آن‌ها کودک و 1508 تن نیز زن هستند. همچنین تعداد زخمی شدگان به 14643 تن رسیده است که 1942 تن از آن‌ها کودک و 1552 تن زن هستند.

از سوی دیگر ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در ادامه عملیات‌های خود علیه ائتلاف متجاوز سعودی چهار خودروی نظامی عربستان را در استان جیزان این کشور در اختیار گرفتند.

به گفته منابع یمنی با وجود حملات ائتلاف متجاوز حوثی‌ها همچنان کنترل 14 استان از 22 استان یمن را در دست دارند.

در حال حاضر و به رغم تبلیغات ائتلاف عربی درباره دستاوردهایش در یمن، جنبش انصارالله کنترل 14 استان در این کشور را برعهده دارد که این استان‌ها عبارتند از صنعاء، صعده، حجه، عمران،‌ الجوف، الحدیده، المحویت ریمه، ذمار، إب، البیضاء، بخش‌هایی از استان تعز و مناطق "بیحان" و "عسیلان" در استان شبوه.

انتهای پیام

کد N989596