رئیس شورای اروپا: ترکیه اگر امتیاز می‌خواهد باید جلوی پناهندگان را بگیرد

رئیس شورای اروپا به ترکیه هشدار داد، تنها در صورتی که بتواند با موفقیت از موج پناهندگانی که به اروپا می رسند بکاهد، از اتحادیه اروپا امتیازهایی نظیر تسهیل روادید سفر دریافت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از اورشلیم پست، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در نامه ای به رهبران اتحادیه اروپا به منظور تعیین دستور کار نشستی که روز پنجشنبه در بروکسل ریاست خواهد کرد به مساله آغاز مذاکرات با ترکیه در ماه جاری میلادی در خصوص بحران مهاجران اشاره کرد.

مقام های اتحادیه اروپا گفته اند که ترکیه از این اتحادیه خواهان تسهیلاتی در خصوص صدور روادید، دریافت اعتبارات بیشتر از اتحادیه اروپا و پیشرفت در خصوص فرآیند پیوستن به اتحادیه اروپا شده است.

دونالد تاسک در این نامه که در آستانه سفر مقام های بلندپایه کمیسیون اروپا به آنکارا نوشت خاطر نشان کرد: توافق با ترکیه تنها زمانی تاثیر دارد که به شکل موثر باعث کاهش موج پناهندگان سرازیر شده به اروپا شود. امتیازات ما به ترکیه تنها در صورت دستیابی به این هدف موجه خواهند بود.

دونالد تاسک که نخست وزیر سابق لهستان بوده تلاش دارد در شورای اروپا اتفاق نظری درباره پیشنهادهای مطرح شده از سوی کمیسیون اجرای اتحادیه اروپا به وجود آورد. او ماه گذشته میلادی به ترکیه سفر کرد و چند روز پیش نیز میزبان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که به بروکسل سفر کرد،‌ بود.

تاسک نسبت به آنچه که "راهپیمایی طولانی" در مسیر دستیابی به همکاری بیشتر با کشورهای خاورمیانه که میزبان میلیون ها پناهنده سوری خواند، هشدار داد و گفت که اقدامات نظامی جدید روسیه در سوریه که بر خلاف تقاضای ترکیه به منظور حمایت اتحادیه اروپا از ایجاد مناطق امن در شمال این کشور است، باعث تشدید پیچیدگی‌های منطقه خواهد شد.

وی نوشت: ما باید برای فصل بهار آینده و تهدید امواج بزرگتر پناهندگانی که عازم اروپا می شوند آماده باشیم. رئیس شورای اروپا به هشدارهای برخی رهبران منطقه‌ای در خصوص این که میلیونها نفر دیگر ممکن است عزیمت به اروپا را آغاز کنند اشاره کرد.

وی تصریح کرد: با وجود آن که این اظهارنظرها ممکن است اغراق آمیز باشند اما ما مجبور هستیم برای همه سناریوها آماده باشیم.

دونالد تاسک همچنین گفت رهبران اروپا باید مساله اعمال تغییرات در نظام دوبلین را که کشورهای واقع در مرز اتحادیه اروپا بر اساس آن مسئول پناهندگی هستند در نظر بگیرند و اقدام به تقویت مرزهای اتحادیه اروپا از طریق ایجاد یک نیروی متحد حفاظت از مرز کنند.

انتهای پیام

کد N989540