مک‌کین: اقدامات نظامی پوتین در سوریه اوباما را به تقلا انداخته است

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا با انتقاد شدید از دولت واشنگتن به خاطر واکنشش به مشارکت نظامی روسیه در سوریه، گفت، کاخ سفید در مخمصه افتاده و در حال دست و پا زدن و تقلا کردن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سناتور جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا در یادداشتی برای شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشت: «مداخله نظامی روسیه در سوریه به نمایندگی از بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور تازه‌ترین تغییر فاجعه‌آمیز در خاورمیانه تحت ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و شکست تحقیرآمیز دیگری برای کشور ماست. اما همانند بحران‌های گذشته کاخ سفید بار دیگر در مخمصه افتاده و مجددا در حال دست و پا زدن است.»

جمهوری‌خواهان صریحا از اوباما انتقاد کرده و اعلام کردند وی در واکنش نشان دادن به تقویت نظامی روسیه در سوریه ناکام بوده و از اوباما خواستند تا به استراتژی برای مقابله با مسکو دست یابد.

مک‌کین گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه باید "متوقف" شود و درگیری‌های کنونی در سوریه بیانگر "فرصتی" برای پس زدن ظهور مجدد روسیه است. وی افزود: «نمی‌توانیم طبق انتظارات پوتین از دولت واشنگتن، به اقدامات نظامی روسیه و سوریه واکنش نشان ندهیم. مداخله روسیه مخارج و خطرات مداخله بیشتر آمریکا در سوریه را افزایش داده اما مساله انجام اقدامات لازم را نفی نمی‌کند. بلکه بالعکس انجام اقدامات لازم را امری ضروری می‌سازد.»

سناتور مک‌کین جمهوری‌خواه از آمریکا می‌خواهد تا از غیرنظامیان سوری و مخالفان سوری در سوریه دفاع کرده و منطقه محصوری را برای تامین امنیت هرچه بیشتر این دو گروه ایجاد کند.

این سناتور ایالت آریزونا، همچنین از دولت واشنگتن می‌خواهد تا مستقیما با ارتش اسد مقابله کند و می‌گوید: «اگر دولت دمشق از بمب‌های بشکه‌ای علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند. آمریکا باید توانایی نیروهای هوایی اسد را مختل سازد. ما باید از سیاست‌هایمان در راه بررسی جاه‌طلبی‌های پوتین و شکل دادن رفتارش حمایت کنیم. اگر روسیه به مخالفان سوریه حمله می‌کند، ما نیز باید منافع روسیه را تحت فشار بگذاریم. به طور مثال به مواضع مهم ارتش و دولت سوریه حمله کنیم.»

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا همچنین گفت، اوباما باید اجازه دهد نیروهای آمریکایی در این درگیری زمینی ایفای نقش محدودی داشته باشند. وی همچنین توصیه کرد، آمریکا باید به ارتش اوکراین نیز کمک‌های دفاعی بدهد.

انتهای پیام

کد N989420