وزارت خارجه آمریکا: "عماد" را به سازمان ملل می‌بریم

آمريكا,سازمان ملل متحد,موشك

وزارت امور خارجه آمریکا با ادعای این‌که آزمایش موشک عماد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است، اعلام کرد: واشنگتن این مسئله را به سازمان ملل ارجاع خواهد داد.

وزارت امور خارجه آمریکا با ادعای این‌که آزمایش موشک عماد نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است، اعلام کرد: واشنگتن این مسئله را به سازمان ملل ارجاع خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، مارک تونر سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفت: ما به‌طور قطع قصد داریم همانند دفعات گذشته این موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مدعی شد، آزمایش موشک عماد می‌تواند نقض قطعنامه 1929 شورای امنیت باشد.

همچنین جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به پرتاب آزمایشی موشک دوربرد عماد در ایران مدعی شد، شواهد قوی وجود دارد که این آزمایش در حکم نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص برنامه موشکی ایران باشد.

سخنگوی کاخ سفید البته بحث موشک‌ها را از توافق هسته‌ای مجزا دانست و ادعا کرد: این مسئله باید از توافق هسته‌ای جدا نگه داشته شود، ایرانیان بر خلاف نقض مکرر قطعنامه‌های موشکی سازمان ملل، در دو سال اخیر در بحث هسته‌ای، به تعهدات خود عمل کرده‌اند.

ارنست گفت که همزمانی تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و آزمایش موشکی ایران تصادفی نیست.

وی در اظهاراتی خصمانه علیه ایران افزود: کشورها می‌توانند برای توقف جریان تکنولوژی موشک‌های بالستیک در ایران بیشتر تلاش کنند. این کاری است که نیازمند همکاری بین‌المللی است و واشنگتن آماده است تا با کشورهای حاشیه خلیج (فارس) برای مقابله با برنامه موشکی بالستیک ایران همکاری کند.

به گزارش رویترز، مارک تونر نیز مسئله آزمایش‌های موشکی را از توافق هسته‌ای مجزا دانست که در ماه ژوییه میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد که به موجب آن تحریم‌های ایران در ازای محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور لغو خواهند شد.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که آزمایش موشک عماد نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست و ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.

به گزارش ایسنا، حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان روز یک‌شنبه از آزمایش موفقیت‌آمیز موشک دوربرد "عماد" نسل جدید موشک های بالستیک زمین به زمین جمهوری اسلامی خبر داد.

وی با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در توسعه و تکمیل توان موشکی نیروهای مسلح و افزایش قدرت بازدارندگی موثر جمهوری اسلامی ایران گفت: این موشک که تمامی مراحل طراحی وساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته است، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف می باشد؛ که قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده بطور کامل منهدم کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه طراحی، ساخت و آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد یک جهش فناورانه و عملیاتی در این حوزه راهبردی به شمار می رود تاکید کرد:ما برای افزایش قدرت دفاعی و توان موشکی خود از هیچکس اجازه نمی گیریم و برنامه های دفاعی خود را بویژه در حوزه موشکی با قاطعیت دنبال می کنیم که موشک عماد یکی از مصادیق برجسته آن محسوب می شود.

دهقان با تبریک این موفقیت بزرگ و دستاورد ارزشمند به محضر فرماندهی معظم کل قوا، نیروهای مسلح و ملت رشید ایران و قدردانی از زحمات و تلاش بی وقفه مدیران، دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع تصریح کرد، با تحویل انبوه موشک عماد به یگان های موشکی نیروهای مسلح در آینده نزدیک قدرت و توان تاکتیکی و عملیاتی آنان به نحو بسیار چشمگیری افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

کد N989376