آغاز مذاکرات تونس و اتحادیه اروپا برای توافق بر سر تجارت آزاد

اتحاديه اروپا,تونس

تونس و اتحادیه اروپا مذاکرات برای دستیابی به توافق تجارت آزاد را آغاز کردند، این مذاکرات در حالی شروع می‌شود که کارشناسان به رغم ضمانت‌های ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا نگرانند که توافق باعث تخریب اقتصاد تونس شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیسیون اروپا با اشاره به توافق تجارت آزاد با تونس اعلام کرد: توافق جامع تجارت آزاد می تواند در حمایت از اصلاحات اقتصادی این کشور واقع در شمال آفریقایی باشد، کشوری که تلاش می‌کند بعد از ناآرامی‌های سال 2011 به یک دموکراسی یکپارچه دست یابد.

کمیسیون اروپا در وب سایت خود نوشت: هدف از توافق مذکور، گسترش بازار برای دستیابی به فرصت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت از اصلاحات اقتصادی پیش روی تونس است.

سلسیا مالماسترم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا در این باره گفت که مذاکرات در سفرش به تونس آغاز می‌شود و در همین راستا گفت‌وگو هایی با رضا لحول وزیر تجارت و الحبیب الصید، نخست وزیر تونس خواهد داشت.

وی ادامه داد: این توافق منافعی برای تونس به همراه دارد و فرصت‌های اقتصادی جدیدی برای این کشور معرفی خواهد کرد.

کمیسر تجاری اتحادیه اروپا اضافه کرد: ما می‌دانیم که در این باره نگرانی‌هایی وجود دارد. بر همین اساس ما باید با دولت در این زمینه کار کنیم و در همین راستا گفت‌وگوهای مستمر با تجار و جوامع مدنی داشته باشیم. تونس هر آنچه را برخلاف منافع کشورش باشد قبول نمی‌کند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری تونس است و بر همین اساس 57 درصد از تجارت کل تونس را به خود اختصاص داده است.

عبدالباسط سماری اقتصاددان تونسی می‌گوید: این خطر تونس را تهدید می‌کند که 40 درصد از شرکت‌های خود را با امضای این توافق از دست دهد.

یک اقتصاددان دیگر با انتقاد از توافق تجارت آزاد میان تونس و اتحادیه اروپا گفت: اروپا چشم خود را به منابع طبیعی تونس مانند گاز طبیعی دوخته است.

بر اساس آمار موجود در اتحادیه اروپا، میزات تجارت کل میان تونس و اتحادیه اروپا در سال 2014 نزدیک به 20 میلیارد یورو بوده است که بیشتر بر پایه خودروسازی و تجهیزات حمل و نقل و دیگر محصولاتی مانند لباس، سوخت و محصولات معدن کاوی بود.

انتهای پیام

کد N989357