مسائل امنیتی و تجاری محور دیدار وزرای خارجه و دفاع آمریکا با همتایان استرالیایی

آمريكا

وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا با همتایان استرالیایی خود در بوستون دیدار کردند تا درباره مسائل امنیتی و تجاری مذاکره کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مذاکرات جان کری، وزیر امور خارجه و اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا با جولی بیشاب، وزیر امور خارجه و ماریس پین، وزیر دفاع استرالیا بر ائتلاف بین این دو کشور و آینده همکاری‌های آتی منطقه‌ای و جهانی از جمله منطقه آسیا - اقیانوسیه متمرکز بود.

این مذاکرات همچنین به تلاش‌های کنونی در مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز با توجه به آینده افغانستان و ائتلاف ضد داعش پرداخت.

کری، بیشاب و پین بازدید مختصری از خط پایان مسابقات ماراتن بوستون داشتند که در سال 2013 به دنبال یک بمب گذاری تروریستی سه تن کشته و بیش از 260 تن دیگر زخمی شدند.

دیگر موضوعات مذاکره شامل توافق تجاری همکاری ترنس پاسیفیک و واکنش به بحران انسانی در خاورمیانه بود.

اشتون کارتر نیز با بی‌اعتنایی به چین گفت: ارتش آمریکا هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه دهد از جمله دریای چین جنوبی پرواز و دریانوردی خواهد کرد.

این اظهارات کارتر پس از نشست دو روزه میان وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا و استرالیا منتشر شد. هر دو کشور با توسعه همکاری‌ دفاعی توافق کرده و نگرانی‌های بسیار زیاد خود را نسبت به جزیره سازی‌های پکن ابراز کردند.

کارتر در کنفرانس خبری مشترکی گفت: اشتباه نکنید، آمریکا هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه دهد در سراسر جهان از جمله دریای چین جنوبی پرواز و دریانوردی خواهد کرد و هیچ استثنایی نیز وجود ندارد. ما برحسب زمان و مکان‌های انتخابی خود این اقدامات را انجام می‌دهیم.

این مقامات در بیانیه مشترکی نگرانی‌های شدید خود را نسبت به جزیره سازی‌ها و فعالیت‌های اخیر چین در دریای چین جنوبی ابراز کرده و از تمامی کشورهای مدعی خواستند تا آبادسازی، ساخت و ساز و نظامی کردن را متوقف سازند.

بیشاب ضمن استقبال از بیانیه ماه گذشته شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین مبنی بر اینکه کشورش قصد ندارد این جزایر را نظامی کند، گفت: امیدواریم پکن به تعهد خود پایبند باشد.

انتهای پیام

کد N989288