سناتور جمهوری‌خواه طرح انتقال زندانیان گوانتانامو به آمریکا را احمقانه دانست

سیاسی

یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکا با بیان این مطلب که انتقال زندانیان گوانتانامو به کلورادو «دور از فکر» و «غیرقانونی» است، از دولت این کشور انتقاد کرد.

یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکا با بیان این مطلب که انتقال زندانیان گوانتانامو به کلورادو «دور از فکر» و «غیرقانونی» است، از دولت این کشور انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، سناتور جمهوری‌خواه کوری گاردنر، با انتشار بیانیه‌ای گفت: تصمیم دولت باراک اوباما در بررسی انتقال تروریست‌های گوانتانامو به کلورادو دور از فکر، غیرقانونی و اشتباه است. چرا دولت تصمیم گرفته تا مردم و قانون را نادیده بگیرد و تلاش خود برای آوردن چنین زندانیانی به خاک آمریکا اشتباهی توجیه کند؟ این سوالی است که باید به آن پاسخ داده شود.

اظهارات این سناتور تازه‌کار در حالی مطرح می‌شوند که تیمی از پنتاگون از تاسیساتی در کلورادو به منظور بررسی آن به عنوان منطقه‌ای برای انتقال زندانیان گوانتانامو بازدید می‌کنند.

گاردنر در ادامه اظهاراتش مجدداً بر ضرورت ارائه توضیح درباره چرایی انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک آمریکا از سوی دولت تاکید کرد.

وی هفته گذشته در همین رابطه نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا نوشت اما می‌گوید تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

اوباما پیش از این، تعطیلی تاسیسات این زندان آمریکایی در کوبا را طی کمپین انتخاباتی‌اش در سال 2008 وعده داده بود. با این حال او تاکنون با موانع زیادی در این مسیر روبه‌رو شده است. از جمله محدودیتی که نمایندگان درباره مقصد انتقال این زندانیان تعیین کرده‌اند.

مقامات دولتی اعلام کرده‌اند در جریان تعطیلی این زندان، زندانیان بسیار خطرناک احتمالاً به آمریکا منتقل شوند. اما در لایحه سالانه دفاعی این کشور که اکنون در حال انتقال به اوباماست، رئیس‌جمهور آمریکا از انتقال این زندانیان به آمریکا، یمن، سوریه، لیبی و سومالی منع شده است.

انتهای پیام

کد N989281