انحلال کابینه اقلیم کردستان و استعفای نخست‌وزیر قوت گرفت

عراق,كردهاي عراق,كردستان عراق

به دنبال اختلافات به وجود آمده بر سر حاکمیت میان حزب دموکرات کردستان عراق و حزب تغییر، منابع سیاسی در اربیل اعلام کردند که نخست وزیر اقلیم کردستان قصد دارد کابینه را منحل کرده و از سمت خود استعفا دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، منابع نزدیک به حزب دموکرات کردستان اعلام کردند، نیچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به زودی انحلال دولت و استعفای خود را اعلام خواهد کرد و به این ترتیب مسعود بارزانی،‌ رئیس اقلیم کردستان باید نخست وزیر جدیدی برای تشکیل دولت انتخاب یا بار دیگر نیچیروان را مسئول تشکیل کابینه کند.

حزب دموکرات که حزب تغییر را به دست داشتن در اعتراضات اخیر متهم می‌کند اکنون به شدت با مشارکت این حزب در هر گونه فعالیت سیاسی مرتبط با دولت مخالف است.اخیرا در درگیری مخالفان حزب دموکرات و نیروهای امنیتی اقلیم چندین معترض کشته و زخمی شدند و مقرهای حزب در سلیمانیه به آتش کشیده شد.

منابع مذکور افزودند:‌ حزب دموکرات به شدت با مشارکت حزب جماعت اسلامی در دولت جدید نیز مخالف است و مشارکت این حزب در کابینه را به موافقت با پیشنهادات حزب دموکرات مشروط کرده است.

حزب دموکرات برنده انتخابات پارلمانی اخیر کردستان عراق است و بعد از آن حزب تغییر و سپس احزاب اتحادیه میهنی و جماعت اسلامی قرار دارند. نیچیروان بارزانی از حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی اکنون رئیس کابینه ائتلافی اقلیم است و دومین شریک آن در دولت حزب تغییر با چهار وزارتخانه بود.

از سوی دیگر احزاب سیاسی اقلیم کردستان در اربیل و سلیمانیه با هدف دستیابی به راه‌حلی بدون وخیم شدن بیشتر اوضاع تشکیل نشست دادند.

تنها چند ساعت پس از آنکه نیروهای امنیتی اربیل مانع از ورود یوسف محمد، رئیس پارلمان کردستان و نمایندگان حزب تغییر به شهر شدند،‌ نیچیروان بارزانی چهار تن از وزرای این حزب را به شکل رسمی برکنار کرد.

از سوی دیگر عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در دیدار با سفیر انگلیس در بغداد، برلزوم پایان بحران اقلیم کردستان از راه گفتگو تاکید کرد و احزاب و جناح‌های اقلیم را به افزایش تلاش‌ها برای مهار بحران دعوت کرد. وی از همه خواست تمرکز خود را بر روی مساله تروریسم که همه را تهدید می‌کند،‌ قرار دهند.

حکیم در این دیدار علاوه بر بررسی شرایط سیاسی عراق و منطقه، نبرد با داعش و نقش ائتلاف چهارجانبه عراق، سوریه، ایران و روسیه در این نبرد، موضوعاتی چون اصلاحات، تلاش برای آشتی ملی و کنفرانس بازسازی مناطق آزاد شده که به زودی برگزار می‌شود را مورد بررسی قرار داد.

انتهای پیام

کد N989272