اداره کشور با چه تورم و بدهی ای از دولت خاتمی به احمدی نژاد و از او به روحانی واگذار شد؟/ پاسخ خباز

محمد رضا خباز,دولت اصلاحات سید محمد خاتمی ,محمود احمدی‌ نژاد,تورم

معاون پیشین امور تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری گفت: اگر همه امکانات کشور با هم همراه و همدل باشند و دلواپسان نیز مانع نشوند، 15 سال دیگر به سال 83 می رسیم که کشور تحویل آقای احمدی نژاد داده شد.

محمدرضا خباز که در هفته جاري مهمان کافه خبر بود، در گفت و گو با خبرآنلاین درباره تاثیر دولت های نهم و دهم بر کشور اظهار کرد: وقتی آقای خاتمی دولت را تحویل آقای احمدی نژاد دادند، تورم 10.5درصد و بیکاری نزدیک 11 درصد بود، نقدینگی دست بخش خصوصی هم 70 هزار میلیارد تومان بود. رشد اقتصادی کشور به 6 درصد نزدیک بود و دلار نزدیک به 900 تومان بود.

وی ادامه داد: اما وقتی آقای احمدی نژاد کشور را تحویل دادند، رشد تورم نزدیک به 44 درصد بود، رشد اقتصادی که باید هشت درصد می بود در سال 90، منفي 5.7 درصد بود و در سال 91، منفي 2.2 بود که هر دو با هم می شود حدود 9 درصد رشد منفی. در همین حال نقدینگی دست بخش خصوصی هشت برابر شده و به 560 هزار میلیارد تومان شده بود.
نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: در طول تاریخ 90 ساله فروش نفت تا زمان آقای احمدی نژاد، حدود 600 میلیارد دلار نفت فروخته شده بود اما در دوره ایشان 780 میلیارد دلار نفت فروخته شد که در طول تاریخ بی نظیر بود. این رقم در کنار فروش میعانات گازی به بیش از هزار میلیارد دلار می رسد. این رقم در حالی بود که دولت اصلاحات 140 میلیارد دلار و دولت آقای هاشمی 120 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت.

وی با بیان اینکه آقای خاتمی با 15هزار میلیارد دلار حساب ذخیره ارزی را به آقای احمدی نژاد تحویل داد، گفت: اما وقتی آقای احمدی نژاد دولت را تحویل آقاي روحاني داد، موجودي اين حساب منفی بود. البته پس از آن که سررسید اقساط رسید، پول به صندوق برگشت اما لحظه ای که تحویل داد، حساب منفی بود. یعنی منابع اين حساب را پیش خور کرده بودند. نه تنها در حساب ذخیره ارزی چیزی نبود که حتی قراردادهایی بسته بودند که دولت بعدی باید به تعهدات آنها عمل می کرد.

خباز سپس به پروژه های نیمه تمام دولت دهم که به دولت يازدهم ارث رسيد، اشاره کرد و گفت: بیش از سه هزار پروژه نیمه تمام وجود داشت که برای اتمامش حدود 400 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز بود. برای همین دولت پیشنهاد داد و مجلس پذیرفت که پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شود. چرا که دولت خودش توان اجراي پروژه هاي نيمه تمام را نداشت. در بهترين حالت 40 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني سالانه داريم و اگر همیشه همینطور وضع خوب باشد، تحقق پروژه هاي نيمه کاره دولت دهم 10 سال زمان مي برد که در این شرایط پروژه ها تباه می شود و از بین می رود.

وی ادامه داد: آخرین تحلیلی که داریم و تحلیل واقع بینانه ای هم هست، اگر همه امکانات کشور با هم همراه و همدل باشند و دلواپسان نیز مانع نشوند، 15 سال دیگر به سال 83 مي رسيم که کشور تحويل آقای احمدي نژاد داده شد! تازه به شرط همراهي و هم دلي همه ارکان کشور و نه مثل الان که بر سر هم می زنند.با شرايط موجود بازگشت کشور به ابتداي دولت آقاي احمدي نژاد بیش از 15 سال طول می کشد.

خباز درباره تاثیر به تاخیر انداختن اجرای برجام و ضررهاي مالي ناشي از آن نیز اظهار کرد: اگر روزی که خبر برجام همه ملت را خوشحال کرد، استارت کار زده می شد، چند اتفاق مبارک می افتاد. اولا دلارهای ما همان روز آزاد می شد. از این دلارهایی که آزاد می شود، 6 میلیاردش اختصاصا جذب بودجه دولت می شود. نزدیک به 20 میلیارد دلارش ذخایر بانک مرکزی است که پشتوانه پول ملی ماست و هر قدر افزایش پیدا کند، پول ملی تقویت می شود.

وی ادامه داد: از آن طرف هم خارجی ها آمده اند تا ببینند برجام اجرایی می شود یا خیر؟ اگر همین الان چند تماس با هتل های تهران بگیرید جای خالي پیدا نمی کنید. چون همه هتل هاي تهران پر است! چرا که سرمايه گذاران زيادي از خارج آمده اند تا برجام اجرايي شود و آنها سرمايه گذاري کنند و قراردادهاي دوطرفه اي را به امضا برسانند. با بررسی این شرایط یکی از آقایان پیش بینی کرده بود که تاخیر در برجام یک میلیارد و دویست میلیون دلار «نفی سود» داریم. یعنی سودها به خاطر لجبازی ها از دست ما خارج می شود.

 مشروح این گفت و گو که طي آن به بررسي فضاي انتخاباتي کشور، فعاليت هاي اصاح طلبان و اصولگرايان و پيش بيني ترکيب مجلس دهم نيز پرداخته شده، در روزهای آینده در خبرآنلاین منتشر می شود.
27213

کد N989043