در دیدار قائم مقام دبیر کل سازمان ملل

ظریف: اولویت مشترک جهانیان باید رفع تهدید گروه‌های تروریستی و تکفیری باشد

ظریف

یان الیاسون، قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و دو طرف پیرامون تحولات منطقه و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، قائم مقام دبیرکل سازمان ملل در این دیدار گزارشی از نتائج سفر خود به منطقه از جمله بررسی تحولات یمن و سوریه را ارائه کرد و افزود: در این رایزنی‌ها آخرین تحولات یمن، سوریه و گسترش فزاینده تروریسم و ناامنی مرزها و راه‌های برون رفت از بحران‌های جاری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

او با تاکید بر لزوم کمک همه کشورها به حل مسائل موجود، مذاکرات خود با مقامات مختلف جمهوری اسلامی ایران را سازنده توصیف کرد و افزود: نقش جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تحولات منطقه مورد توجه سازمان ملل است و رایزنی‌های مستمر با جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات یمن و سوریه برای برقراری امنیت و ثبات حائز اهمیت است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز درباره تحولات یمن گفت: موضوع اصلی یمن توجه به خواسته‌های مردم یمن و توافق گروه‌های یمنی متشکل از تمامی مذاهب و گروه‌های مختلف است و در تلاش برای حل مشکلات و مسائل جاری مردم یمن پرهیز از رویکردهای مداخله‌گرایانه خارجی و تحمیلی باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر محمدجواد ظریف درباره تحولات سوریه نیز خاطرنشان کرد: تهدید اصلی در سوریه حضور و فعالیت و جنایات گروه‌های تروریستی و تکفیری است که امروز امنیت مردم و ثبات سوریه را مورد تهدید جدی قرار داده و خیل عظیم آوارگان در منطقه و از جمله به سوی اروپا یکی از نتایج بحران جاری است.

وی افزود: امروز اولویت مشترک جهانیان باید رفع این تهدید و مواجه با تهدیدات ناشی از این پدیده ضد بشری باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان اهمیت راه‌حل‌های سیاسی برای برون‌رفت از بحران‌های منطقه را مورد تاکید قرار داد و افزود: شناخت صحیح بحران‌ها و عوامل تشدید کننده و کاهنده آن، به ذهنیت‌ها و نگرش‌های رهبران سیاسی منطقه نسبت به نوع تهدیدات واقعی و انگیزه‌ها در نحوه رویارویی با آن ارتباط مستقیم دارد و واقعیات منطقه باید واقع‌بینانه مورد بررسی قرار گیرد.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به خطراتی که زندگی مردم سوریه را مورد هدف قرار داده است و هم‌چنین توجه به اصول و عناصر مهم مبتنی بر اراده و خواست مردم سوریه و احترام به حاکمیت این کشور، برای کمک به حل بحران و مشورت و رایزنی در این زمینه آمادگی دارد و حضور هیات معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل و رایزنی با اتحادیه اروپا نیز در همین چهارچوب است.

انتهای پیام
کد N988923