معاون دبیرکل سازمان ملل: شورای امنیت در بحث یمن کم‌کاری کرده است

سیاسی

قائم‌مقام بان کی مون در بحث سوریه همان‌قدر که ایران از عملکرد سازمان ملل ناامید است ما هم ناامیدیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یان الیاسون در نشستی که عصر روز سه‌شنبه در شورای راهبردی روابط خارجی و با حضور کمال خرازی برگزار شد با اشاره به انتقادات کارشناسان و اساتید به عملکرد سازمان ملل در بحث سوریه و یمن گفت: در بحث سوریه همان‌قدر که شما ناامید هستید ما هم ناامیدیم. آقای کوفی عنان و من از آن‌جایی که نتوانستیم در بحث سوریه قطع‌نامه‌ای داشته باشیم کارمان بسیار سخت شد البته در بحث یمن اوضاع کمی بهتر است چرا که توانستیم یک بیانیه و نیز قطع‌نامه 2216 را البته به صورت اجماع به‌دست آوریم و قبول دارم شورای امنیت در این موضوع کم کاری کرده است.

او با اشاره به سفرش به عربستان و امارات متحده عربی ادامه داد: خیلی جالب است آن‌ها هم (عربستان و امارات متحده) نسبت به عملکرد سازمان ملل انتقاد دارند و معتقدند برخی قوانین سازمان ملل در محکومیت‌هایی که از سوی این سازمان نسبت به عملکرد عربستان در یمن صورت گرفته رعایت نشده است. البته ما هم انتقادات خود را نیز به این مسائل داشته‌ایم که نتوانستیم از این انتقادات نتیجه‌ای بگیریم.

وی ادامه داد: در بحث یمن و سوریه کشورهای قدرتمند نظر خود را دارند. بازیگران کوچک داخلی و منطقه‌یی نظرات خود و ما نیز تاثیرات محدودی داریم. باید بگویم که سازمان ملل یک آینه است از جهانی که البته جای زیبایی هم نیست اما می‌توانیم آینه‌ای باشیم که می‌خواهیم جهان آن‌گونه باشد.

ادامه دارد...

کد N988837