شمخانی: تهدید به اقدام نظامی علیه ایران نقض صریح منشور سازمان ملل متحد است

علی شمخانی,سازمان ملل

مهر نوشت: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تهدید به اقدام نظامی علیه ایران که از سوی برخی کشورها مطرح می‌شود، نقض صریح منشور سازمان ملل است.

یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به حوادث تلخی که در منطقه و در سایه قدرت طلبی و خشونت افسارگسیخته برخی کشورها موجب به خاک و خون کشیده شدن غیرنظامیان مظلوم و بی پناه می‌شود، گفت: بی تفاوتی سازمان ملل و عدم اقدام قاطع برای پایان دادن به اقدامات نامشروع همچون تهاجم نظامی، ارائه کمک‌های تسلیحاتی آموزشی و مالی به تروریسم و سرکوب مسلمانان در فلسطین اشغالی، سؤالات جدی در مورد عملکرد این نهاد بین‌المللی نزد دولت‌ها و افکار عمومی به وجود آورده است.

نماینده مقام معظم رهبری با تأکید بر ضرورت گفت‌وگو بین گروه‌های یمنی برای پایان دادن به بحران جاری در این کشور، افزود: عدم واکنش جدی سازمان ملل نسبت به مداخله خارجی در یمن و حمله نظامی بدون مجوز به این کشور و از بین بردن تاسیسات و زیرساخت‌های انسانی و حیاتی آن قابل پذیرش نیست.

شمخانی با اشاره به تلاش مستمر جمهوری اسلامی ایران و به کارگیری مجموعه ظرفیتها به منظور برقراری آتش بس بین گروه‌های مسلح و دولت سوریه و تاثیر قابل توجه این اقدامات در حفاظت از جان شهروندان غیرنظامی این کشور و توسعه کمک‌های انسان دوستانه اظهار داشت: در تداوم این مسیر تجربیات و ظرفیت‌های خود را همچون گذشته در همکاری با سازمان ملل به کار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: ایران با حمایت از دولت‌های قانونی و مورد حمایت مردم در سوریه و عراق مانع از پیشروی تروریسم و نسل کشی مردم شد و کشورهای غربی نیز باید با مقابله واقعی با تروریسم رویکرد خود را نسبت به برقراری امنیت پایدار در منطقه تغییر دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع بحران در سوریه بر ضرورت اجتناب از راه‌حل‌های نظامی و استفاده از مسیر گفت‌وگو و مذاکره سوری - سوری تأکید داشته و معتقد است که این بحران می‌بایست از طریق گفت‌وگوهای فراگیر و بدون پیش شرط بین طرف‌های سوری خاتمه یابد.

شمخانی مذاکرات هسته‌ای را نمونه‌ای از موفقیت مسیر دیپلماسی برای عبور مسالمت آمیز از چالش‌ها دانست و افزود: علی‌رغم تبلیغات و ادعاهای دروغ فراوان، مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران تنها به دنبال استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و نفی سلاح هسته‌ای است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: تهدید به اقدام نظامی علیه ایران که از سوی برخی کشورها مطرح می‌شو، نقض صریح منشور سازمان ملل بوده و انتظار می‌رود دبیرکل به وظیفه ذاتی خود در این زمینه پایبند بوده و مانع از حاکمیت غوغاسالاری به جای دموکراسی شود.

یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل نیز در این دیدار با قدردانی از نقش جمهوری اسلامی ایران در موضوع پناهجویان و ساماندهی فعالانه مهاجران گفت: در این مسیر نیازمند استفاده از تجربیات ایران برای حل معضل پناهجویان در دیگر کشورها هستیم.

الیاسون با تأکید بر اینکه ایران کارکردهای قابل توجهی در تحقق اهداف توسعه هزاره داشته است، عنوان کرد: ایران در شاخص‌های پیشرفت و توسعه گام‌های بزرگی برداشته که قابل تحسین است.

وی با یادآوری اینکه وضعیت سیاسی در کل منطقه پرچالش است، اظهار داشت: بحران سوریه، یمن و عراق باعث درد، رنج و بی ثباتی شدید شده و با توجه به افزایش خطر جنگ‌های نیابتی باید با توقف زودتر این چالش‌ها، برای حل صلح‌آمیز مناقشات تلاش کنیم.

27213

 

 

کد N988822