بر اساس گزارش محققان بین‌المللی؛

"هواپیمای مالزی با سامانه موشکی باک ساخت روسیه ساقط شد"

سیاسی

یکی از روزنامه‌های هلند امروز (سه شنبه) گزارش داد: محققان بین‌المللی به این نتیجه رسیده‌اند که هواپیمای مالزیایی MH17 توسط سامانه موشکی "باک" ساخت روسیه که از مناطق تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین در شرق این کشور شلیک شده، ساقط شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قرار بود این گزارش نهایی 11:15 امروز به وقت گرینویج در یکی از پایگاه‌های نظامی هلند به طور رسمی منتشر شود.

این گزارش قصد دارد به 15 ماه گمانه زنی درباره اینکه چرا بوئینگ 777 با 298 سرنشین و خدمه در آسمان منفجر شد پایان دهد.

روزنامه هلندی Vollskrant به نقل از سه منبع نزدیک به این تحقیقات نوشت، این تحقیق نشان داده که این هواپیما در حالی که از آمستردام به کوالالامپور سفر می‌کرده 17 ژوئیه سال 2014 میلادی توسط یک موشک سطح به هوای باک ساقط شده است.

این گزارش شامل نقشه‌هایی از محل سانحه است که بقایای این هواپیما در نزدیکی روستای گرابوف اوکراین پخش شده‌اند. این روستا در منطقه جنگ زده دونتسک تحت کنترل جدایی طلبان حامی روسیه قرار دارد.

این گزارش همچنین اظهارات مسکو را رد می‌کند که این هواپیما توسط موشکی که از سوی نیروهای دولت کی‌یف شلیک شده ساقط شده است.

هیات امنیت هلند که رهبری تیم ملی محققان را به عهده دارد تاکید کرده که اجازه ندارد مسئول شلیک این موشک را مشخص کند. اما دو منبع آگاه گفتند موشک باک توسط روسیه تولید و ساخته شده است.

یکی از منابع به این روزنامه هلندی گفت: گمان می‌رود که جدایی طلبان شرق اوکراین توانایی استفاده از چنین وسیله‌ای را ندارند من گمان می‌کنم که مقامات سابق ارتش روسیه در این مساله دست داشته‌اند.

انتهای پیام

کد N988655