با تاکید برلزوم توقف جنگ در یمن؛

درخواست 33 سازمان فعال عربی برای برکناری ریاض از ریاست کمیته شورای حقوق بشر

33 سازمان فعال عربی در نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر، برکناری نماینده عربستان از ریاست کمیته شورای حقوق بشر و نیز اتخاذ تصمیمی فوری برای توقف جنگ علیه یمن را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المنار لبنان، این سازمان‌ها در نامه خود اعزام کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی و نیز برگزاری نشست فوری شورای حقوق بشر برای رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی در یمن، رسیدگی به بحران بحرین و مساله افزایش اقدامات سرکوبگرانه علیه مردم این کشور، آزادی تمامی زندانیان سیاسی و درخواست از اشغالگران اسرائیلی برای لغو تصمیم تغذیه اجباری زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، آزادی تمامی کودکان، زنان و بیماران از زندان‌های تل‌آویو، توقف اعدام‌ها در عربستان، حمایت از مدافعان حقوق بشر که در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت پیگرد و یا فشار قرار گرفته‌اند را خواستار شدند.

در متن این درخواست ضمن اشاره به جایگاه این کمیساریا در دفاع از حقوق بشر در جهان آمده است: متاسفانه بخش‌هایی از سی‌امین نشست این کمیساریا ضربه‌ای مهلک به جنبش حقوق بشر کشورهای عربی وارد کرد و در برخورد شورای حقوق بشر با نقض آشکار قوانین در کشورهای عربی ناکام ماند.

اولا موضعگیری عربستان علیه مردم یمن نشانه تفاوت برخورد شورا با درخواست برای اعزام کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی جهت تحقیق در مورد تجاوزات صورت گرفته است و به جای پذیرش طرح هلند عربستان به خاطر جنگی که به راه انداخته پاداش داده می‌شود.

دوم اینکه انتخاب نماینده عربستان برای ریاست کمیته کارشناسان این شورا شوکی به تمامی مدافعان حقوق بشر وارد کرد. در حقیقت کشوری که سیستم نوین برده‌داری را در پیش گرفته و مراسم انجام اعدام را برگزار می‌کند و یا زنان را از رانندگی محروم کرده و فعالان سیاسی را شکنجه می‌کند باید جایگاه مهمی در شورای حقوق بشر داشته باشد و تکریم شود در حالی که انتظار می‌رود عضویت این کشور تعلیق شده و ریاض به عنوان پرچم‌دار نقض حقوق بشر نه فقط در منطقه بلکه در کل جهان شناخته شود.

سوم اینکه با وجود اهمیت بیانیه 33 کشور در خصوص بحرین شاهد آن هستیم که این شورا با مساله بحرین با دستکش‌های حریری برخورد می‌کند، در حالی که این کشور اقدامات سرکوبگرانه علیه مردم خود را افزایش داده و این کشور به منزله زندانی است که تمامی نشانه‌های آزادی و دموکراسی در آن ناپدید است.

شورای حقوق بشر هیچگونه برخورد جدی با دولت بحرین در زمینه مساله شکنجه در زندان جو و نیز اجازه به نمایندگان این شورا برای بازدید از این زندان نکرده است.

چهارم این که، کنست تل‌آویو نیز قانون تغذیه اجباری زندانیان فلسطینی اعتصاب‌کرده را صادر کرد که این قانون خود نوعی شکنجه است که از سوی تمامی کشورهای جهان و حتی پزشکان اسرائیلی رد شد. با این حال شاهدیم که کمیساریای عالی حقوق بشر در سخنرانی خود از کنست تل‌آویو نخواست از این تصمیم خطرناک منصرف شود.

انتهای پیام

کد N988516