استرالیا به دنبال قوانین ضدتروریستی جدید

دولت استرالیا در حال تلاش برای تصویب قوانین جدید ضدتروریستی است که سن مقابله با مظنونان تروریستی را به 14 سال کاهش می دهد و کنترل این نوجوانان افراطی را آسان‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسیا،‌ دولت کانبرا با هدف تقویت قانون مقابله با تروریسم ماه آتی میلادی این قوانین را به پارلمان ارائه می دهد و هدفش تصویب قانونی است که براساس آن سن مقابله با مظنونان تروریستی به 14 سال کاهش می یابد و بر این اساس، تمامی اقدامات و فعالیت‌های این مظنونان تحت کنترل قرار می‌گیرد.

این تلاش از سوی دولت استرالیا در پس رخدادهای اخیر در سیدنی صورت می گیرد که طی آن یک نوجوان 15 ساله با تیراندازی به سوی یک پلیس وی را از پای درآورد.

دادستان کل استرالیا با استقبال از این تغییرات جدید گفت: من از این قوانین جدید بسیار خرسندم چون داعش به جوانان ما در استرالیا نفوذ پیدا کرده و آنها را به خدمت می گیرد. سن 14 سالگی برای پذیرش مسئولیت چنین کارهایی سن کمی نیست. براساس چنین قوانین پیشنهادی می توان از نوجوانان 14 تا 17 سال حمایت کرد و آنها را از چنین شرایطی محفوظ نگهداشت.

براساس این قوانین جدید، اگر نوجوانان 14 ساله مظنون به انجام اقدامات افراطی باشند یا در یک توطئه تروریستی دخیل باشند، باید یک وسیله رهگیری با خود داشته باشند یا برای 12 ساعت تحت نظر باشند.

این اظهارات برای ارتقای امنیتی در استرالیا درپی درخواست مایک برد،‌ مسئول دولت منطقه ای در ایالت نیوساوس ولز از نخست وزیر این کشور برای ارتقای قوانین موجود مطرح شدند.

وی حتی به دنبال تمدید حبس 14 تا 28 روزه برای مظنونان انجام اقدامات تروریستی بدون اتهام است.

البته نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرده که این قوانین ضدتروریستی واکنشی مستقیم به تیراندازی مرگبار اخیر در سیدنی نیست. براساس قانون موجود، دستور کنترل برای حداکثر سه ماه تنها برای شخصی است که زیر 18 سال باشد.

انتهای پیام

کد N988476