نخست وزیر فرانسه چرا به عربستان سفر کرده است؟

نخست وزیر فرانسه در ادامه سفرش به منطقه به عربستان رفت و با ولیعهد و جانشین ولیعهد این کشور درباره روابط دو جانبه و آخرین تحولات خاورمیانه بحث و گفتگو کرد.

نخست وزیر فرانسه در ادامه سفرش به منطقه به عربستان رفت و با ولیعهد و جانشین ولیعهد این کشور درباره روابط دو جانبه و آخرین تحولات خاورمیانه بحث و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایلاف، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه پس از سفر به مصر و اردن وارد ریاض شد و با محمد بن نایف، ولیعهد عربستان و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد این کشور درباره روابط دو جانبه و راه‌های تقویت این روابط بحث و تبادل نظر کرد.

محمد بن نایف و والس در دیدارشان درباره آخرین تحولات منطقه خاورمیانه و موضع دو کشور نسبت به این تحولات به بحث و گفتگو پرداختند.

در این دیدار محمد بن سلمان، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه نیز حضور داشتند.

محمد بن سلمان و لودریان نیز نشست دو جانبه‌ای را برگزار و درباره همکاری‌ها میان دو کشور به ویژه در زمینه دفاعی و تلاش‌ها برای حفظ ثبات منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

قرار است والس امروز (سه شنبه) پیش از بازگشت به پاریس با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دیدار کند. 

وی در سخنان خود در همایش مشترک اقتصادی فرانسه و عربستان از شرکت‌های عربستانی خواست تا به سرمایه‌گذاری در فرانسه بپردازند.

لودریان همچنین در مصاحبه با روزنامه "عکاظ" عربستان بر اهمیت شراکت و همکاری پاریس و ریاض در شرایط کنونی منطقه تاکید کرد و گفت که توافق‌نامه‌های همکاری اقتصادی میان شرکت‌های فرانسوی و عربستانی امضا خواهد شد.

لودریان بر عزم و اراده فرانسه برای برقراری "صلح و امنیت" در منطقه از طریق مشارکت در ائتلاف ضد داعش تاکید کرد.

وی مدعی شد: "مداخله" روسیه در سوریه پیامدهای جدی برای منطقه و فرانسه خواهد داشت و باید راه حلی را برای حل بحرانی یافت که با "مداخله" نظامی روسیه پیچیده‌تر شده است. 

لودریان مدعی شد: "سیاست روسیه به بهانه مبارزه با تروریسم سرپوشی برای اقدامات نظام سوریه است" روسیه تاکنون به داعش حمله نکرده است و این اهداف مسکو را در خاک سوریه آشکار می‌کند.

کد N988342