عکاظ: درخواست العبادی از روسیه برای انجام حملات هوایی علیه داعش در عراق

عراق

منابع سیاسی در عراق فاش کردند نخست وزیر این کشور در نامه‌ای به کرملین از روسیه خواسته به شرط عدم ورود نیروهای پیاده‌نظام روس به کشورش، حملات هوایی را علیه پایگاه‌های داعش در عراق انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه عکاظ عربستان، منابع سیاسی عراق فاش کردند که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در نامه‌ای دست‌نویس که توسط فرستاده ویژه‌اش به کرملین ابلاغ شد، از مسکو دعوت کرده به شرط عدم ورود نیروهای نظامی روس به خاک عراق، حملات هوایی را علیه گروه تروریستی داعش در عراق مشابه حملاتش در سوریه آغاز کند.

طبق اظهارات منابع مذکور، تا این لحظه مسکو پاسخی به این پیام نداده، اما پیش از ارسال این درخواست، العبادی به صورت تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این باره به تفاهم رسیده است.

"ائتلاف ملی عراق" نیز بدون هیچ توضیحی نشستی را که قرار بود در سطح رهبران این ائتلاف برای بررسی ائتلاف چهارجانبه و حملات هوایی روسیه در عراق علیه داعش انجام شود، لغو کرد.

برخی منابع در این ائتلاف اعلام کردند که با توجه به اینکه برخی اعضای ائتلاف با تصمیم العبادی برای مشارکت در ائتلاف چهارجانبه مخالف هستند، لغو این نشست با هدف ممانعت از بروز اختلافات صورت گرفته است.

منابع مذکور افزودند: العبادی در اتخاذ تصمیم برای تشکیل ائتلاف چهارجانبه به اظهارات واشنگتن مبنی بر اینکه عراق کشوری دارای حاکمیت است و حق دارد ائتلاف‌های بین‌المللی جدیدی ایجاد کند، تکیه دارد.

در همین حال گروه‌های پارلمانی تاکید کردند اتاق اطلاعاتی که ائتلاف چهارجانبه در بغداد راه‌اندازی کرده، کار خود را آغاز کرده است.

این گروه‌ها تاکید کردند روند همکاری اطلاعاتی میان طرف‌های این ائتلاف به سرعت آغاز شده و به احتمال قوی در آینده این همکاری‌ها شکل دیگری خواهد یافت.

انتهای پیام

کد N988234