رایزنی وزرای خارجه ایران و ژاپن برای شرایط پساتحریم

پساتحریم, ایران و ژاپن

فومیو کیشیدا وزیر امورخارجه ژاپن که جهت انجام یک دیدار رسمی 2 روزه وارد کشورمان شده ظهر دوشنبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر ارتقاء مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در تمام زمینه‌ها خاطرنشان کرد: روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن دارای قدمت طولانی است و به روایتی سابقه روابط دو کشور به 1400 سال قبل باز می‌گردد و خوشبختانه این روابط در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دو کشور دوستان خوبی هستند و لازم است از شرایط پس از تحریم بهره‌برداری کرده و عقب ماندگی روابط اقتصادی را با سرعت جبران نمایند.

ظریف با اشاره به این‌که «ژاپن شهرت خوبی در بین ایرانی‌ها دارد و همین عامل به رشد سریع روابط دو کشور کمک می‌نماید» اظهار کرد: دو کشور در حوزه‌های سیاسی، محیط زیست، موسسات مطالعاتی و مسائل منطقه‌ای رایزنی و گفت‌وگوهای خوبی دارند و لازم است این گفت‌وگوها تا رسیدن به نتیجه، ادامه یابد.

وی بر گسترش همکاری در زمینه محیط زیست تاکید کرد و گفت: ژاپن در احیای دریاچه ارومیه همکاری خوبی داشته و ما بر این باوریم که توکیو می‌تواند در پروژه‌های محیط زیستی بیشتری در خصوص تکنولوژی سبز، کنترل گازهای گلخانه‌ای، تنوع زیستی، احیای دریاچه‌ها و تالاب‌ها و رفع آلودگی آب با ایران همکاری داشته باشد.

وزیر امورخارجه ژاپن از مهمانوازی ظریف و دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد و گفت: شرایط پس از تحریم زمینه را برای همکاری بیشتر در ابعاد مختلف بویژه همکاری‌های اقتصادی فراهم خواهد کرد و به همین علت تعدادی از صاحبان شرکت های مهم ژاپنی من را در این سفر همراهی می‌نمایند. ژاپن آمادگی دارد در زمینه‌های مختلف از جمله محیط زیست ، بهداشت و درمان ، مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، ایمنی سازی مراکز هسته‌ای، اجرای برجام و زمینه های دیگر همکاری داشته باشد.

فومیو کیشیدا در ادامه با اشاره به ایجاد انسجام در زمینه های همکاری گفت: قرار است شورای همکاری ایران و ژاپن تشکیل و تمام همکاری ها با نظارت این شورا انجام شود تا به صورت جامع بتوانیم همکاری ها را عملی کنیم. همچنین وی با اشاره به انجام بحث های کارشناسی بین دو کشور در خصوص موافقتنامه سرمایه گذاری مشترک ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این موافقتنامه به امضاء رسیده و متعاقبا به تصویب پارلمان های دو کشور برسد تا راه برای افزایش سرمایه گذاری توسط شرکت های ژاپنی در جمهوری اسلامی ایران هموار گردد.

انتهای پیام
کد N987829

خواندنی از سراسر وب