لاوروف: آماده همکاری با ارتش آزاد هستیم/پیشرفت در مذاکره با آمریکا و عربستان حاصل شده است

روسيه

وزیر خارجه روسیه عنوان داشت که مسکو آماده است با مخالفان در جنگ علیه داعش همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت النشره، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری با دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت که این سازمان می‌تواند در حل و فصل بحران پناهجویان در اروپا به ایفای نقش بپردازد و در سازمان امنیت و همکاری اروپا نیروهای حافظ صلح وجود دارند و می‌توانند این نیروها در اقصا نقاط جهان با موافقت طرف‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

وی در خصوص فعالیت هیات ناظران در اوکراین نیز گفت: اظهاراتی پیرامون تغییر ساختار آن مطرح نشده است و اساسا این هیات از سوی کاندیداهایی از تمامی شرکای اروپایی تشکیل شد.

لاوروف گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان و همچنین ولیعهد ابوظبی اخیرا دیدار داشت. وی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار کرد و ما منتظر دیدارهایی با روسای کشورهای عربی نیز هستیم. پوتین به ویژه با افزایش تهدید تشکیل خلافت اسلامی، در مورد جلوگیری از ریشه دواندن نظام داعش فقط در سوریه صحبت نمی‌کند و ما با ایران و سوریه و دیگر کشورها در این خصوص همکاری می‌کنیم تا با تروریسم بجنگیم و مانع از گسترش آن شویم. پوتین گام‌ها برای آغاز روند صلح در سوریه را نیز مورد بررسی قرار داده است.

لاوروف گفت: باید راه حل سوریه فراگیر باشد و توافق میان خود سوری‌ها شکل بگیرد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت، مسکو، واشنگتن و ریاض هنوز بر سر راه حل نهایی برای بحران سوریه توافق نکرده‌اند اما پیشرفت محسوسی در مذاکرات میان این کشورها درباره درگیری سوریه رخ داده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: زمانی که طرف روسی از ائتلاف غربی خواست تا مسکو را در جریان اطلاعات مربوط به پایگاه‌های داعش و مخالفان سوری قرار دهد این ائتلاف پاسخی نداد. ما این مساله را مورد توجه قرار می‌دهیم که ارتش سوریه پیروزی‌هایی را در میدان جنگ در مبارزه با تروریسم رقم خواهد زد. ما همچنین آماده همکاری با مخالفان در جنگ علیه با داعش هستیم.

لاوروف عنوان داشت: چشم‌اندازهای تماس‌های ما با طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای پیرامون سوریه مرتبط با میزان مبارزه ما علیه تروریسم است. ما در آینده‌ای نزدیک تماس‌های بیشتری را با طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پیرامون بحران سوریه خواهیم داشت.

وی گفت: تلاش‌های برخی برای محقق ساختن اهداف ژئوپلیتیکی از طریق تکیه بر تروریست‌ها منجر به گسترش آشوب شده است. کسانی هستند که از تروریست‌ها برای تغییرات جغرافیایی با استدلال براندازی نظام‌ها حمایت می‌کنند. ما به هماهنگی میان ائتلاف بین‌المللی با نیروهایمان در سوریه اهمیت می‌دهیم.

انتهای پیام

کد N987690