ایجاد یک ائتلاف نظامی جدید در سوریه متشکل از کردها، مسیحیان و اعراب

سوريه,مخالفان سوري,داعش

شبه‌نظامیان کرد سوریه از تشکیل ائتلاف نظامی جدیدی در شمال این کشور خبر دادند که از پیوستن گروه‌های شبه‌نظامی کرد، عرب‌ها و مسیحیان تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحاد جدید که "نیروهای دموکراتیک سوریه" نام گرفته شامل شبه نظامیان کرد سوریه و گروه‌های عرب و مسیحیان این کشور است که هم اکنون در کنار یکدیگر و به شکل مجزا علیه گروه شبه‌نظامی داعش در شمال سوریه می‌جنگند.

این خبر اندکی پس از آن منتشر شد که ایالات متحده حمایت خود از شورشیان سوریه در جنگ علیه داعش را تغییر داد و اعلام کرد صورت کامل به برنامه آموزش این شبه‌نظامیان در خارج از سوریه پایان داده و در عوض به تامین تسلیحات برای گروه‌هایی می‌پردازد که فرماندهان آنها مورد تایید آمریکا قرار دارند.

کردهای سوریه از زمان آغاز بحران در سوریه کنترل مناطق کردنشین شمال این کشور را در اختیار گرفته‌اند. آنها نه با دولت سوریه و نه با مخالفان دمشق مشکلی ندارند و دولت نیز که به نیروهایش برای جنگ با مخالفان و داعش نیاز دارد، ترجیح داده اداره مناطق کردنشین را به طور کامل به کردها واگذار کند.

تشکیل چنین ائتلافی در سوریه بسیار نادر است و همین موضوع احتمال اعمال نفوذ آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را زیاد می‌کند.

یگان های مدافع خلق (YPG) که نیروی نظامی کردهای سوریه هستند، تاکنون ثابت کرده‌اند که اثرگذارترین شریک برای آمریکا علیه داعش هستند و توانسته‌اند مناطق وسیعی را از چنگ داعش خارج کنند. سخنگوی این تشکل نظامی با صدور بیانیه‌ای گفت: مرحله حساسی که کشور ما سوریه در حال عبور از آن است و تحولات سریع در عرصه نظامی و سیاسی نیازمند آن است که نیروی نظامی متحد ملی برای تمام سوری‌ها با حضور کردها، عرب‌ها، مسیحیان و سایر گروه‌ها تشکیل شود.

نیروهای دموکراتیک سوریه شامل یگان های مدافع خلق، گروه های مختلف عرب شامل "جیش الثوار" و گروه مسیحی مشهور به السریانی است.

انتهای پیام

کد N987344