هشدار مالدیو به هند در مورد هرگونه مداخله در امور داخلی این کشور

دفتر رییس‌جمهوری مالدیو به دولت هندوستان نسبت به مداخله خارجی در امور خود در حالی هشدار داد که فشارهای بین المللی برای آزادی رییس جمهوری محبوس و سابق این کشور در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، "عبدالله یمین"، رییس جمهوری مالدیو به "سوشما سواراج،" وزیر امور خارجه هندوستان که به پایتخت مالدیو رفته بود، گفت که تمامی کشورها باید به تمامیت ارضی مالدیو احترام بگذارند.

وزیر امور خارجه هندوستان در این سفر به مالدیو به دنبال ارتقای روابط میان دو کشور بود.

دفتر ریاست جمهوری مالدیو در بیانیه ای اعلام کرد:‌ عبدالله یمین به بیان این مساله پرداخت که دولتش هیچگونه مداخله خارجی در امور داخلی کشورش را تحمل نمی‌کند. او همچنین بر این مساله تاکید کرد که تمامیت ارضی و یکپارچگی مالدیو باید از جانب همه در هر کشوری مورد احترام واقع شود.

رییس جمهوری مالدیو به مساله اتهامات و محکومیت محمد نشید، رییس جمهوری محبوس و سابق کشورش و همچنین حبس 13 ساله وی با اتهام انجام اقدامات تروریستی اشاره ای نکرد.

واشنگتن و سایر کشورها به شدت این اقدام و همچنین نحوه دادگاه نشید را مورد انتقاد قرار داده و سازمان ملل نیز ماه گذشته میلادی اعلام کرد که حبس و زندانی شدن نشید غیرقانونی است و وی باید سریعا آزاد شود.

وزیر امور خارجه هندوستان نیز روز یکشنبه در بیانیه خود در پایان دو روز سفر رسمی به مالدیو به مساله زندانی شدن نشید یا اظهارات رییس جمهوری کنونی مالدیو اشاره ای نکرد.

این سفر درست پس از آن صورت گرفت که "نارندرا مودی،" نخست وزیر هندوستان در جریان سفرش به کشورهای حوزه اقیانوس هند که اوایل سال جاری میلادی و در زمان زندانی شدن نشید صورت گرفت، از سفر به مالدیو امتناع کرد.

هفته گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه هندوستان به خبرنگاران گفت که دهلی نو انتظار دارد راه حلی مناسب و عادلانه درباره حبس شدن نشید مطرح شود.

انتهای پیام

کد N987181