با ادامه تنش در اقلیم کردستان؛

العبادی کردهای عراق را به خویشتنداری فراخواند/ درخواست از رهبران مخالف برای ترک اربیل

عراق

به دنبال تظاهرات ساکنان اقلیم کردستان عراق علیه بحران اقتصادی و کشته و زخمی شدن چند تن از تظاهرکنندگان در درگیری با نیروهای امنیتی، شماری از مسوولان عراقی در اظهارات جداگانه خواهان حفظ آرامش و خودداری از متوسل شدن به زور علیه تظاهرکنندگان در اقلیم کردستان عراق شدند. در همین حال حزب اپوزیسیون "التغییر" اعلام کرد که حزب بارزانی از رهبران این حزب خواسته اقلیم کردستان را ترک کننند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای دولت اقلیم کردستان و گروه‌های سیاسی را به آرامش و خودداری از متوسل شدن به زور علیه تظاهرکنندگان فرا خواند.

وی از همگان خواست تا نهایت تلاش خود را برای حفظ امنیت و ثبات در اقلیم کردستان و حل مشکلات از طریق مذاکرات و در چارچوب قانون اساسی به کار بگیرند.

العبادی از کشته و زخمی شدن تعدادی از تظاهرکنندگان کرد در جریان درگیری با پلیس اقلیم کردستان ابراز تاسف کرده و خواهان احترام به حق تظاهرات و حمایت از تظاهرکنندگان و امنیت شهروندان شد.

در جریان درگیری تظاهرکنندگان کرد با نیروهای امنیتی در استان سلیمانیه عراق سه تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

همچنین ایاد علاوی، معاون سابق رئیس‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای از رخدادهای اخیر در کردستان عراق ابراز نگرانی کرده و از تمامی احزاب خواست تا خویشتنداری خود را حفظ کنند.

وی بر لزوم حل اوضاع از طریق مذاکرات و حفظ دستاوردهای اقلیم کردستان تاکید کرد و افزود: عراق در حال حاضر در مرحله بسیار سخت و پیچیده‌ای قرار دارد در نتیجه برادران کرد باید نهایت خود را برای مهار بحران و ممانعت از گسترش آن به کار بگیرند. ما نیز آماده همکاری در این زمینه با تمامی طرف‌ها در اقلیم کردستان هستیم.

علاوی گفت: خطر بزرگتری که ما امروز با آن مواجهیم تروریسم و ناامنی است و مقابله با این خطر یکپارچه‌سازی مواضع و تلاش‌ها را می‌طلبد. من در همین جا از مقامات بغداد می‌خواهم تا برای اتحاد علیه داعش تلاش کنند.

بارزانی: اوضاع در کنترل ماست

همچنین مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگوی تلفنی با اسامه نجیفی، معاون سابق رئیس‌جمهور عراق تاکید کرد که اربیل کنترل اوضاع را پس از «تلاش برای تخریب صلح و امنیت داخلی» در کردستان در دست گرفته است.

نجیفی نیز ضمن تاکید بر حفظ ثبات و امنیت در اقلیم کردستان خواهان صبر و خویشتنداری بارزانی در برابر تنش‌های کنونی شد.

بارزانی گفت: در حال حاضر اوضاع در کنترل ماست. تلاش‌هایی برای تخریب صلح و امنیت در کردستان صورت گرفته اما ما این تلاش‌ها را ناکام گذاشته‌ایم و من به عنوان رئیس اقلیم کردستان برای برقراری آرامش و حل بحران از طریق تفاهم با شرکاء و راه‌های قانونی تلاش می‌کنم.

درخواست حزب بارزانی از رهبران احزاب مخالف برای ترک اربیل

در همین راستا حزب "دموکرات کردستان" به رهبری مسعود بارزانی، حزب "التغییر" را به سازماندهی و راه‌اندازی این اعتراضات متهم کرد. همچنین حزب "التغییر "اعلام کرد که حزب بارزانی از رهبران این حزب از جمله یوسف محمد، رئیس پارلمان درخواست کرده که مرکز اقلیم کردستان را ترک کنند.

منصور بارزانی، پسر رئیس اقلیم کردستان و رئیس دستگاه اطلاعات اعلام کرده بود که خشونت‌های اخیر طرحی است که حزب التغییر برای ایجاد انزجار و خشونت آن را مدیریت می‌کند.

به گفته منابع کرد، به دنبال هدف قرار گرفتن مقر حزب بارزانی، این حزب اقداماتی را علیه حزب التغییر اتخاذ کرده که شامل لغو مشارکت وزرای این حزب در دولت ائتلافی است.

انتهای پیام

کد N987109