اراکی در جمع علما و فرهیختگان کراچی:

آنچه در فلسطین می‌گذرد، نشانه عزت مسلمین نیست

مجمع تقريب,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیر کل مجمع جهانی تقریب گفت: آنچه در فلسطین می‌گذرد به هیچ وجه نشانه عزت مسلمین نیست، اگر ما عزت می‌داشتیم اجازه نمی‌دادیم زمین، ثروت و خانه‌های ما اینچنین در معرض حملات دشمن قرار بگیرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در جمع علما و فرهیختگان شهر کراچی، اظهار کرد: در قرآن کریم دو نعمت مطرح است یکی نعمت تامه و دیگری نعمت عامه. نعمت عامه شامل همه نعمت‌های الهی است اما نعمت دیگری در قرآن کریم مطرح است که آن نعمت تامه است. نعمت تامه همان وحدتی است که در نتیجه اطاعت از رهبران الهی برای امت حاصل می‌شود.

اراکی افزود: قرآن کریم از لسان حضرت موسی نقل می‌کند، خداوند متعال نعمت انبیا و نعمت تبعیت از انبیا را به شما داده است و در نتیجه این نعمت شما را پادشاهان در زمین قرار داده است.

وی افزود: وقتی بنی اسرائیل شکرگزار نعمت رهبری الهی بودند و از نعمت رهبری الهی تبعیت می‌کردند خداوند آنها را ملوک جهان قرار داد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار کرد: پس به وسیله وحدتی که از این نعمت تامه حاصل می‌شود خدای متعال مؤمن را سرآمد اقوام جهان قرار می‌دهد.

وی با اشاره به آیه وَاذْکُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً، اظهار کرد: اینجا منظور از نعمت، نعمت رسول الله است و نعمت اطاعت از اوست.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به آیه 7 سوره مائده وَ اذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ میثاقَهُ الَّذی واثَقَکُمْ بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنا وَ أَطَعْنا وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ اظهار کرد: نتیجه می‌گیریم نعمت رهبری الهی از نعمت تامه الهی است، البته به شرط اطاعت و پیروی، که این اطاعت از آن نعمت، نعمت را بر مردم تکمیل کند.

وی افزود: این نعمت را خداوند بر مسلمین تام کرده است وقتی که مسلمین یکدل و یکدست بودند فرمود: أکملت لکم دینکم وأتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الإسلام دینا.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: در سوره ابراهیم خدای متعال مفصل درباره این نعمت صحبت کرده است و قانون این نعمت را تبیین کرده است: وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ.

وی ادامه داد: در قرآن کریم بهترین نمونه کفران نعمت رهبری الهی، قوم بنی اسرائیل است، بنی اسرائیل در نتیجه کفران این نعمت دچار عذاب الهی شد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار کرد: در نتیجه کفران نعمت چه بر سر بنی اسرائیل آمد؟ یکی از نتایج کفران نعمت بنی‌اسرائیل این بود که: ضُرِبَتْ عَلَیْهِمُ الذِّلَّةُ وَ الْمَسْکَنَةُ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ کانُوا یَکْفُرُونَ بِآیاتِ اللَّهِ وَ یَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ الْحَقِّ ذلِکَ بِما عَصَوْا وَ کانُوا یَعْتَدُونَ.

وی افزود: من نمی‌خواهم بگویم که خدای متعال ما را به این درد دچار کند اما باید خوف این را داشته باشیم که نکند خدای متعال ما را هم به این درد دچار سازد.

اراکی با بیان این‌که «علائم خطرناکی در جامعه اسلامی در این رابطه دیده می‌شود» اظهار کرد: آنچه در فلسطین می‌گذرد به هیچ وجه نشانه عزت مسلمین نیست، اگر ما عزت می‌داشتیم اجازه نمی‌دادیم زمین، ثروت و خانه‌های ما اینچنین در معرض حملات دشمن قرار بگیرد، هر وقت آمریکا دلش خواست به کشورهای اسلامی حمله می‌کند و آخرین نمونه آن حمله به بیمارستانی در افغانستان بود که ده‌ها نفر در یک لحظه به شهادت رسیدند و بعد در مقابل، جهان سکوت می‌کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان این‌که «امروز در فلسطین و مسجد الاقصی چه چیزهایی در حال رخ دادن است؟» اظهار کرد: مسجد الاقصی علاوه بر اینکه قبله اولی و از مساجد اربعه است، رمز عزت مسلمین است.

اراکی با طرح این سوال که تجاوز صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی و اینکه مسلمین را به شهادت برساند و مجروح کند نشان دهنده چیست؟ اظهار کرد: ما باید برخیزیم و دست در دست دهیم و به وحدت اسلامی همانی که در آیه کریمه وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا برسیم.

وی در ادامه اظهار کرد: قرآن کریم و همچنین روایات رسول اکرم (ص) تأکید دارند که مسلمین سرانجام به اسلام و دینشان برمی‌گردند و مثل بنی اسرائیل نخواهند بود که این شکست برای آنها تداوم پیدا کند.

اراکی تصریح کرد: ما به عنوان مجمع جهانی تقریب یک پیام بیشتر نداریم و آن رجوع به شکر نعمت الهی است که با این آیه تحقق پیدا می‌کند: إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَی اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَنْ یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در پایان ابراز امیدواری کرد علما و نخبگان در پاکستان و سایر نقاط جهان اسلام دست به دست هم دهند و یک قدرت واحده اسلامی و یک دست مطیع رسول خدا و برخوردار از عزت شوند.

انتهای پیام

کد N987101