دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق با ولایتی

در دیدار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق با ولایتی، لزوم حمایت از عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی و سیاسی بودن راه‌حل بحران سوریه مطرح شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یان کوبیش، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق در دیدار عصر یک‌شنبه خود با علی‌اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که برای دومین‌بار است که به ایران سفر می‌کند خاطرنشان کرد: من ملاقات‌های متعددی را با مقام‌های ایرانی داشتم از جمله می‌توانم به دیدارهایم با آقای ولایتی و ظریف و سایر مسوولان ایران اشاره کنم.

او ادامه داد:‌ از نظر من روابط ایران و عراق همانند دو همسایه و دوست است و حمایتی که از یکدیگر می‌کنند بسیار اهمیت دارد. نقش جمهوری اسلامی ایران در اوضاع بحرانی عراق بسیار حائز اهمیت است. چرا که این رابطه، همکاری و مشارکت بین دو کشور با هدف برقراری ثبات و امنیت در عراق و افزایش رفاه مردم این کشور صورت می‌گیرد.

یان کوبیش با تاکید بر این که به دنبال دستیابی به راهکاری جهت مقابله با داعش و بهبود اوضاع عراق است افزود: ما در حال بررسی راهکاری برای بهتر شدن اوضاع عراق هستیم و مهم‌ترین هدف‌مان این است که برای مبارزه با داعش در عرصه بین‌المللی همکاری‌های صورت بگیرد. در هر صورت نکته مهم این است که تضمین کنیم کشور عراق فرایندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود را به درستی پشت سر می‌گذارد و برنامه‌هایی که حیدر العبادی برای اصلاحات در کشور نیز در نظر دارد اجرایی می‌شود.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق با اشاره به وجود جمعیت زیادی از آوارگان داخلی در عراق افزود: یکی از مسائلی که این کشور امروز با آن دست به گریبان است وجود 3.2 میلیون آواره داخلی در این کشور است و ما خوشحال هستیم که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه عملکرد مثبتی داشته است.

وی گفت: به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل برای من بسیار جای خوشحالی دارد که همکاری و مشورت‌های مثبتی با ایران داشتم و امیدوارم رویکردی که ایران تا امروز داشته است در آینده هم دنبال کند.

به گزارش ایسنا، ولایتی نیز در این دیدار با تاکید بر این که گفت‌وگوهایش با نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق منحصر به عراق نبوده و دارای بخش‌های مختلفی است خاطرنشان کرد: ما همکاری روسیه با متحدینی که در سوریه علیه تروریسم می‌جنگیدند را ستایش می‌کنیم. ما با آقای یان کوبیش توافق داریم که باید از تمامیت ارضی عراق حمایت کرد و هرگونه تجزیه طلبی را که ممکن است از بیرون عراق انجام شود مانند آن چه برخی از مسوولان غربی در گذشته گفته‌اند را نمی‌پذیریم و من هم این نظر را به اطلاع آقای یان کوبیش رساندم و هر دو در این نظر و هم‌چنین در رابطه با سیاسی بودن راه حل سوریه اتفاق نظر داشتیم. نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نیز از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و نقشی که در ایجاد صلح و آرامش در منطقه داشته است سپاسگذاری کرده است.

هم‌چنین ولایتی و یان کوبیش نیز که در حاشیه دیدار خود در جمع خبرنگاران حضور یافته بودند به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

ولایتی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی از مسوولان آمریکایی ادعای تجزیه عراق را مطرح می‌کنند شما چه تحلیلی در این زمینه دارید؟ گفت: من مخالفت صریح خود را با مطلبی که یکی از مسوولان بلندپایه ارتش آمریکا در رابطه با تجزیه عراق گفته بود را اعلام کردم.

او ادامه داد:‌ آن‌ها بدون خجالت راجع به تجزیه عراق صحبت می‌کنند. آمریکایی‌ها حق ندارند چنین اظهارنظری بکنند. مردم عراق از تمامیت ارضی خود دفاع می کنند و به هیچ کشور خارجی از جمله آمریکا اجازه دخالت نمی‌دهند.

ولایتی تاکید کرد: عراق مردم بسیار بزرگی دارد و سابقه تاریخی و تمدنی این کشور بسیار عمیق‌تر از تاریخ و سابقه آمریکایی‌هاست.

وی با بیان این که کسانی که خارج از عراق هستند حق ندارند در مورد مسایل داخلی عراق اظهارنظر کنند گفت:‌ کسانی که از تجزیه عراق صحبت می‌کنند یا به مسایل داخلی این کشور واقف نیستند و یا می‌خواهند عراق، این کشور مهم عرب و مسلمان منطقه را تجزیه کنند تا آن‌ها از آمریکایی‌ها کمک بخواهند و آمریکایی‌ها نیز از این فرصت سوءاستفاده کنند.

هم‌چنین ولایتی در مورد نوع مشارکت ایران در ائتلاف چهارگانه و این که آیا دیدگاه یان کوبیش در این مورد منفی بوده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: نه این طور نیست که نگاه وی صرفا منفی بوده است بلکه به عقیده او مشارکت روسیه در سوریه هم ابعاد مثبتی دارد هم منفی. بخش مثبت آن این است که با ورود روسیه تروریست‌ها ناامید شده و شکست خوردند و این باعث می‌شود که هرچه زودتر خاک سوریه را ترک کنند و مردم سوریه بتوانند برای خود تصمیم بگیرند.

او ادامه داد:‌ هم‌چنین من به نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه گفتم که اسد به عنوان محور مقاومت است و غربی‌ها جایگزینی برای او ندارند.

ولایتی هم‌چنین در رابطه با بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مجلس یک نهاد مهم است و آن تصمیمی که می‌گیرد برای ما محترم و حائز اهمیت است.

یان کوبیش نیز در رابطه با ورود روسیه به سوریه گفت: این امر هم خطراتی دارد و هم در عین حال فرصت مناسبی محسوب می‌شود. باید اهداف بلندمدت و کوتاه مدتی در رابطه با مبارزه با داعش مدنظر قرار داشته باشد. ضمن آن که این اهداف باید مورد نظارت قرار بگیرند البته روسیه ممکن است اهداف خود را داشته باشد. هم‌چنین در هر صورت عراق به کمک‌ها و حمایت‌های بین‌المللی از کشورهای مختلف نیاز دارد و کشورهای مختلف در موضوعات مختلف نظیر مسایل اقتصادی و انجام اصلاحات در این کشور کمک کنند.

انتهای پیام

کد N986867