تقدیر تولیت آستان حضرت معصومه(س) از رسیدگی به وضعیت جانباختگان منا

حج,فاجعه منا

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، با اشاره به واقعه منا گفت: عربستان در شرایطی که باید به ضیوف الرحمن رسیدگی کنند در ماه‌های حرام به جنگ با مسلمانان برخاسته‌اند و اینها از الفبای مدیریت، اسلام و حق همسایگی بی‌بهره هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: درباره اعمال حج نگاهی باید به مجموعه مدیران حج در خارج از کشور داشته و نگاهی دیگر نیز به درون داشته باشیم.

وی با بیان این‌که «اداره حرمین شریفین توسط آل سعود با فرهنگ و نگاه خاص خودشان سال‌های سال صورت گرفته است» افزود: حوادثی که در طول سال‌ها اتفاق افتاده نشان می‌دهد که باید در مباحث مدیریت حج تجدید نظر صورت گیرد.

امام جمعه قم با بیان این‌که «حج و عمره و حضور در مدینه منوره مسئله جهانی است» بیان کرد: باید در این زمینه همه جهان اسلام حضور داشته و مدیریت داشته باشند.

وی با اشاره به این‌که «وقتی در یک محل همه مسلمانان به آن نگاه و نظر دارند نباید فقط یک نظر و نگاه بر آن حاکم باشد» افزود: این دیدگاه تاکنون ضررهای زیادی به مسلمانان زده و به حیثیت خود سعودی‌ها خدشه جدی وارد کرده است و عقل و شرع حکم می‌کند که از دیدگاه‌های دیگر مسلمانان استفاده کنند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره حادثه منا و اعزام هیئتی از سوی دولت برای پیگیری حادثه منا ادامه داد: این مسائل باعث شد که همکاری و تمکین را از سوی سعودی‌ها شاهد باشیم و از شما و هیئت همراه تشکر می‌کنیم که با سعه صدر توانستید این معضل را با آبرومندی حل کرده و قسمت زیادی از پیکرهای این جانباختگان عزیز به کشور بازگشتند و امیدواریم که پیکر دیگر جانباختگان نیز به کشور بازگردد.

امام جمعه قم با بیان این‌که «دولت و کشور ما نشان داد که مدافع حقوق ملت خود است» اظهار کرد: بعد از اینکه نظام ما حرکتی قاطع از خود نشان داد دیگر کشورها نیز به فکر افتادند که پیگیری‌های لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: امیدواریم دولت و مردم ما نیز در این خصوص فکر کرده و ما نیز باید متناسب با شرایط آن‌جا برنامه ریزی داشته باشیم.

سعیدی ادامه داد: با سفر حضرتعالی گشایشی پیدا شد و غمی از دل‌های مردم و بازماندگان این حادثه کاسته شد و بسیاری از دغدغه‌ها برطرف شد و امیدواریم که دولت و نظام بتوانند مدافع این مردم شریف باشند و از هیچ تلاشی فروگذار نشود.

انتهای پیام

کد N986732