برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در گینه

هزاران تن از مردم گینه امروز (یکشنبه) به منظور شرکت در دومین انتخابات ریاست‌جمهوری دموکراتیک تاریخ این کشور به پای صندوق‌های رای می‌روند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود نزدیک به شش میلیون رای‌دهنده گینه‌ای به منظور رای دادن هشت کاندیدای ریاست‌جمهوری در بیش از 14 هزار و 800 حوزه رای‌گیری حضور پیدا کنند.

انتخابات ریاست‌جمهوری گینه تحت نظارت پلیس ضدشورش و ناظران بین‌المللی برگزار می‌شود.

کشور گینه از زمان استقلال از فرانسه در سال 1958 تاکنون به مدت چندین دهه تحت دیکتاتوری فاسد قرار داشت. در سال 2008 در پی مرگ دیکتاتور این کشور یک کودتای نظامی اتفاق افتاد که یک دوره حکومت پرآشوب را در این کشور در پی داشت.

با این حال چندی بعد رهبر خونتای حاکم بر گینه پذیرفت تا به تبعید برود و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2010 آلفا کنده رئیس‌جمهوری فعلی گینه در نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور پیروز شد.

وی در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر با هفت کاندیدا رقابت می‌کند که جدی‌ترین رقیب وی سلودالین دیالو، رهبر اصلی مخالفان دولت است.

در سال 2010 کنده توانست دیالو را شکست دهد اما بعد از این انتخابات میان حامیان آنها درگیری‌های قومی بروز پیدا کرد. در روزهای اخیر نیز در درگیری‌های مشابه در گینه دست‌کم سه نفر کشته شده و حدود 50 تن نیز زخمی شدند.

مخالفان کنده می‌گویند که انتخابات ریاست‌جمهوری باید تا تاریخ 21 اکتبر به تعویق بیفتد زیرا کارت‌های رای‌دهندگان و تجهیزات برگزاری انتخابات به خوبی توزیع نشده‌اند. با این حال گروه ناظر بر انتخابات ملی گینه اظهار کرد که هیچ شواهدی مبنی بر امکان تعویق انتخابات وجود ندارد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند: انتخابات ریاست‌جمهوری گینه به دور دوم کشیده خواهد شد و باردیگر میان کنده و دیالو رقابت بالا می‌گیرد. انتظار می‌رود نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری امروز اواخر دوشنبه اعلام شود.

انتهای پیام

کد N986605