راستگرایان اتریش در آستانه قدرت گرفتن در پایتخت

سیاسی

حزب راستگرای آزادی اتریش در آستانه تصاحب قدرت در پایتخت این کشور برای نخستین بار در 70 سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این در حالی است که دو شریک ائتلافی پیشرو در اتریش یعنی سوسیال دموکراتها و حزب مردم اتریش اخیرا با این حقیقت مواجه شده‌اند که حمایت از آنها در پی بحران آوارگان اروپا کاهش یافته است.

اتریش یکی از کشورهایی است که به عنوان مسیر ترانزیت هزاران مهاجری که از جنگ و فقر در خاورمیانه و شمال آفریقا فرار می کنند تا در غرب اروپا از جمله در آلمان به پناهندگی دست پیدا کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

وب سایت انتخاباتی رسمی دولت اتریش مساله مهاجرت و دیگر عناوین مربوط با آن را از جمله مسائل مهم انتخاباتی اعلام کرده است.

حزب آزادی اتریش که به نسبت احزاب دیگر به دنبال تدابیر کنترلی بیشتر علیه مهاجران است، در تاریخ 27 سپتامبر توانست به رکورد رای 31 درصدی در پارلمان این کشور دست پیدا کند و با پیشی گرفتن از حزب سوسیال دموکرات تبدیل به دومین حزب بزرگ پارلمان شود.

انتخابات محلی امروز (یکشنبه) در اتریش به منظور انتخاب نمایندگان مجلس قانونگذاری 100 عضوی در شهر وین برگزاری می شود. این انتخابات به عنوان آزمونی برای ائتلاف سنتی سوسیال دموکراتها و حزب مردم اتریش که سبزها نیز آنها را همراهی می کنند تلقی می شود.

وین در 21 سال گذشته تحت کنترل مایکل هوپل، عضو کهنه‌کار حزب سوسیال دموکرات که نگرانی ها درباره وضعیت سلامتش اخیرا باعث بروز گمانه زنی ها شده قرار داشته است.

بر اساس جدیدترین نظرسنجی در میان رای دهندگان حزب آزادی اتریش در فاصله نزدیکی در پشت سر حزب سوسیال دموکرات قرار دارد. این حزب بر اساس نظرسنجی ها 35 درصد از آرا را به خود اختصاص می دهد در حالی که حزب سوسیال دموکرات از رای 37.5 درصدی برخوردار است. در آخرین انتخابات شهرداری ها در اتریش در سال 2010 حزب سوسیال دموکرات توانست 44.2 درصد از آرا را به دست آورد و حزب آزادی نیز 27 درصد رای کسب کرد.

همچنین طبق نظرسنجی جدید حمایت از سبزها معادل 12.2 درصد بوده و میزان آرای حزب مردم اتریش نیز از 13.3 درصدی که در پنج سال پیش بود به 10 درصد کاهش پیدا کرده است.

با این حال رسانه های اتریش مدعی هستند که در چند هفته گذشته احزاب میانه رو و لیبرال اتریش توانسته اند نیروهایشان را برای جلوگیری از دورنمای قدرت گرفتن نیروهای راست گرا بسیج کنند.

انتهای پیام

کد N986555