دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس: توازن قدرت‌ها در منطقه مجددا در حال شکل‌گیری است

خاورميانه

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که منطقه خاورمیانه با چالش‌های پیچیده و گوناگونی مواجه است که برجسته‌ترین آنها خطر گروه تروریسم و اوضاع امنیتی سوریه، عراق، یمن، لیبی و اراضی اشغالی فلسطین و نوسان در قیمت سوخت است که بر ثبات منطقه تاثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در سخنانی عنوان داشت: داعش که نفوذ خود را در عراق و سوریه بیشتر کرده است، در دیگر کشورهای عربی نیز نفوذ خود را تشدید خواهد کرد و مبارزه با داعش و از بین بردن خطر آن در صورتی ممکن خواهد بود که طرف‌های ضد داعش از جمله روس‌ها با هم با روشی هماهنگ فعالیت کنند.

وی افزود: از بین بردن داعش باعث نخواهد شد تا خطر بزرگ‌تر که در رادیکالیسم نمود پیدا می‌کند، از بین برود، ما باید اولویت ویژه‌ای را برای جلوگیری از شستشوی مغزی جوانان قائل شویم.

عبداللطیف بن راشد الزیانی گفت: مشکل اصلی که بر منطقه از دهه‌ها قبل چیره شده، روند صلح خاورمیانه است که در حال حاضر به دلیل لجاجت‌های اسرائیل و انکار حق مردم فلسطین در تشکیل کشور مستقل خود از مرحله رکود می‌گذرد.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس تصریح کرد: توازن قدرت‌ها در منطقه مجددا در حال شکل گیری است.

وی عنوان داشت: اوضاع امنیتی و سیاسی در سوریه تقریبا هر روزه به ویژه پس از حضور فعال روسیه و"مداخله" نظامی شگفتی‌آور آن در این بحران تغییر می‌کند، من احساس می‌کنم که ما به نحوی به نقطه عطف نزدیک می‌شویم و باید شاهد سازشی باشیم که به این فاجعه پایان دهد.

عبداللطیف بن راشد الزیانی خاطرنشان کرد: مساله فلسطین و اشغال‌گری‌های اسرائیل از سال 1948 تجلی‌گر تمامی مظاهر خشونت است، مساله فلسطین باید جزو اولین اولویت‌های ما باشد و ما باید دست به تلاش‌های جدیدی برای احیای راه حل تشکیل دو کشوری بزنیم.

انتهای پیام

کد N986529