رونمایی از ضدپهپاد پیشرفته انگلیس

اولین سیستم کاملا منسجم برای تشخیص، رهگیری و اخلال در هواپیماهای بدون سرنشین کوچک و بزرگ در انگلیس تولید شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سیستم دفاعی ضد پهپاد ای.یو.دی.اس (AUDS) از نوع سیستم‌های شناسایی بلایتر (Blighter) با استفاده از امواج رادیویی عملکرد پهپادها را با مختل کردن کانال‌های کنترل آنها مختل می‌کند.

این یونیت‌ها متشکل از رادار امنیت هوایی اسکن الکترونیکی است که یک دیرکتور الکترو – نوری تثبیت‌کننده با مادون قرمز، دوربین‌های حرارتی و نور روز و مهارکننده فرکانس رادیویی دارد.

ضد پهپادهای مذکور از ردیاب‌های راداری و نوری مرتبط با نرم‌افزار تشخیص، ردگیری و شناسایی پهپادها در فاصله هشت کیلومتری استفاده می‌کنند. براساس گزارش مجله فناوری نوظهور گیزمگ (Gizmag Emerging Technology Magazine)، زمانی که پهپاد مشکوک تشخیص داده شود، یک مهارکننده یا مسدودکننده رادیویی یک پرتوی چهار واتی ارسال می‌کند، که بسیار قوی‌تر از سیگنال ارسالی توسط کنترل‌گر پهپاد است.

طبق بلایتر، سیستم‌های ضد پهپاد می‌تواند به مدت کوتاهی هواپیمای بدون سرنشین مذکور را تثبیت کرده و پس از آن اپراتور گمان می‌کند که اخلال به وجود آمده یا سیستم قفل کرده است و پس از‌ آن باطری‌های پهپاد از بین می‌رود.

علاوه بر این، ضد پهپاد از اخلال‌گر نوری هم استفاده می‌کند که می‌تواند فوکوس خودکار بر روی دوربین پهپاد داشته باشد و آن را بلااستفاده کند. این ضد پهپاد در ماه مه رونمایی شد و در اروپا و شمال آمریکا در مناطق مختلف تحت آزمایش قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N986501