اعلام جزئیات انتخابات پارلمانی مصر و آمادگی‌ها برای برگزاری آن

پارلمان,مصر

همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی مصر سخنگوی کمیته عالی انتخابات این کشور اعلام کرد که قرار است در مرحله اول انتخابات 27 میلیون رای دهنده در 103 حوزه پای صندوق‌های رای بروند.

همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی مصر سخنگوی کمیته عالی انتخابات این کشور اعلام کرد که قرار است در مرحله اول انتخابات 27 میلیون رای دهنده در 103 حوزه پای صندوق‌های رای بروند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته عالی انتخابات مصر اعلام کرد این انتخابات در دو مرحله برگزار و از روزهای17 و 18 اکتبر آغاز خواهد شد.

بنا بر اعلام این کمیته، مرحله اول انتخابات در 14 استان و با حضور 27 میلیون رای دهنده در 103 حوزه برگزار می‌شود که 60 کشور خارجی بر انتخابات نظارت خواهند داشت.

ایمن عباس، مشاور رئیس کمیته عالی انتخابات اعلام کرد که مرحله اول انتخابات پارلمانی روزهای شنبه و یکشنبه 17 و 18 اکتبر در خارج از مصر و 18 و 19 در داخل برگزار خواهد شد. دور دوم انتخابات در مرحله اول نیز روزهای 26 و 27 اکتبر در خارج از مصر و 27 و 28 در داخل این کشور برگزار خواهد شد.

عمر مروان، سخنگوی رئیس کمیته عالی ناظر بر انتخابات مصر نیز اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور امروز (یکشنبه) کنفرانس مطبوعاتی را در خصوص اقدامات لازم برای شرکت رای دهندگان مصری مقیم در خارج از این کشور برگزار خواهد کرد.

همچنین قرار است کمیته انتخابات مصر مرحله دوم انتخابات را در 13 استان مصر از جمله استان‌های قاهره، سیناء و سوئز در تاریخ 21 و 22 نوامبر در داخل و 22 و 23 در خارج از این کشور برگزار کند. دور دوم مرحله دوم نیز در 30 نوامبر و یکم دسامبر در خارج کشور و یکم و دوم دسامبر در داخل مصر برگزار خواهد شد.

در قانون اساسی جدید مصر اختیارات گسترده‌ای برای پارلمان در نظر گرفته شده که این نهاد فرمایشی در زمان حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق را تا حد بسیار زیادی ارتقا می‌دهد. همین امر باعث شده نظام حاکم تلاش‌هایی را برای فیلتر کردن نامزدهای ورود به پارلمان آغاز کند.

انتخابات برای مشخص شدن نام صاحبان 420 کرسی انفرادی و 120 کرسی فهرست‌های حزبی پارلمان مصر برگزار خواهد شد.

در حال حاضر در مصر پارلمان وجود ندارد و طبق قانون اساسی رئیس جمهوری مصر اختیار قانونگذاری را تا زمان انتخابات پارلمانی بر عهده دارد. مجلس الشعب که در قانون اساسی 2014 به پارلمان تغییر نام پیدا کرده از ژوئن 2012 منحل شده است.

برگزاری انتخابات پارلمانی مصر که زمان آن ماه مارس و مه سال جاری میلادی اعلام شده بود پس از حکم دیوان عالی این کشور مبنی بر قانونی نبودن نحوه تقسیم حوزه‌های انتخاباتی به تاخیر افتاد.

انتهای پیام

کد N986271