رئیس جمهوری تونس: جایزه نوبل صلح را در تونس نهادینه می‌کند

نوبل,تونس

رئیس جمهوری تونس در واکنش به اختصاص جایزه صلح نوبل به کمیته چهارگانه صلح این کشور، دریافت این جایزه را باعث هموار شدن مسیر توافقی که تونس در پیش گرفته دانست.

رئیس جمهوری تونس در واکنش به اختصاص جایزه صلح نوبل به کمیته چهارگانه صلح این کشور، دریافت این جایزه را باعث هموار شدن مسیر توافقی که تونس در پیش گرفته دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از الیوم السابع، الباجی قائد السبسی، رئیس جمهور تونس در فایلی ویدئویی که دفتر وی منتشر کرده با تاکید بر اینکه تونس‌ها هیچ راه حلی جز مذاکره برای حل مشکلات ندارند گفت: اختصاص جایزه صلح نوبل به کمیته چهارگانه صلح تونس در واقع اصلی را که کشور در پیش گرفته و آن را "راه حل‌های توافقی" می‌نامد،‌ نهادینه می‌سازد.

السبسی در این فایل ویدئویی اظهار داشت: ترور محمد البراهمی، مخالف چپ گرای تونس، کشور را تکان داد و خشم مردم را برانگیخت، تنها چند روز پس از آن تعدادی از سربازان کشور در ارتفاعات الشعبانی کشته شدند که این مساله خشم علیه دولت تروئیکا (سه کمیته‌ای) را برانگیخت و هشدارها نسبت به شروع جنگی داخلی را افزایش داد. در آن زمان چهار نهاد از بزرگترین سازمان‌های تونس زمام طرح صلح را در دست گرفته و مخالفان و احزاب دولت را پشت میز مذاکره که آن زمان "گفت‌وگوی ملی" نامیده می‌شد، جمع کردند؛ گفت‌وگویی که تونس را از افزایش کشته‌ها نجات داد و امروز جایزه صلح نوبل به این کمیته اختصاص یافته است.

روز جمعه کمیته نروژی نوبل، اعلام کرد که پس از بررسی 273 کاندیدا برای دریافت این جایزه شامل 68 سازمان و 205 شخص، در نهایت کمیته چهارگانه گفت‌وگوهای ملی تونس را مستحق دریافت جایزه صلح نوبل در سال 2015 دانسته است.

رئیس جمهوری تونس افزود: گرچه تلاش‌های کمیته چهارگانه گفت‌وگو تونس را به ثبات نهایی نرساند اما مسیر را برای این مهم فراهم کرد. امروز به نظر نمی‌رسد وضعیت کشور خیلی مناسب باشد چرا که تنها یک روز پیش از اختصاص این جایزه، یکی از چهره‌های سیاسی ما هدف ترور قرار گرفت اما فعالان حاضر در این چهار سازمان امیدوار هستند که این جایزه باعث شود همه گروه‌ها و جناح‌ها به اهداف عالی ملی توجه کنند.

وی ادامه داد: این دستاورد پیامی برای همه طرف‌های درگیر در کشورهای عربی و سازمان‌های جامعه مدنی دارد و آن پیام این است که عقل باید ارجحیت یابد و با ایجاد اتحاد می‌توان از کشور در برابر کشتارها حمایت کرد. تروریسم با ایجاد شکاف و اختلاف میان مردم یک کشور گسترش می‌یابد همانگونه که در تونس و دیگر کشورها شاهد این مساله بودیم. در این جا طرح تونس الگویی برای سازمان‌های ناظر بر گفت‌وگو با هدف دستیابی به توافق ملی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N986133