تماس کری و عباس/اسرائیل نیروهای ذخیره را فراخواند/تخلیه مقرهای امنیتی در غزه

در حالی که آمار تعداد شهدای فلسطینی در روز شنبه به هفت تن افزایش یافت انجمن‌های دانشجویی و اسلامی در دانشگاه ملی شهر نابلس بسیج عمومی اعلام کردند. اسرائیل نیز برای کنترل اوضاع نیروهای ذخیره خود را فراخواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع فلسطینی اعلام کردند که یک جوان فلسطینی پس از حمله به سه سرباز اسرائیلی به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی در نزدیکی باب العمود به شهادت رسید.

همچنین در محله المصرارة در شهر قدس یک جوان فلسطینی دیگر پس از حمله به دو شهرک نشین به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی شهید شد. در شهر غزه نیز نیروهای رژیم صهیونیستی به دو جوان فلسطینی که سن آنها کمتر از 15 سال بود حمله کردند که در نتیجه این دو جوان به شهادت رسیدند.

عصر روز شنبه فلسطینی‌ها بار دیگر در محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی دست به تظاهرات گسترده زدند.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین تعداد شهدای فلسطینی از آغاز اکتبر تا کنون به 21 شهید و بیش از 1000 زخمی رسیده است.

در همین راستا انجمن اسلامی و انجمن‌های دانشجویی دانشگاه ملی النجاح در شهر نابلس از تمامی دانشجویان و همچنین ساکنان این شهر خواستند تا امروز (یکشنبه) برای حمایت از قدس و مسجدالاقصی دست به تظاهرات گسترده بزنند. این انجمن‌ها بسیج عمومی اعلام کردند و از تمامی فلسطینی‌ها خواستند تا در این تظاهرات شرکت کنند.

با افزایش تنش‌ها و درگیری‌ها در قدس و کرانه باختری دولت رژیم صهیونیستی تعداد زیادی از سربازان ذخیره خود را برای کنترل بر اوضاع فراخواند.

این سربازان در شهرهای حیفا، یافا، الرمله و اللد مستقر خواهند شد.

قایق‌های جنگی ارتش رژیم صهیونیستی نیز به سمت سواحل دریای غزه آتش گشودند.

همچنین سامانه گنبد آهنین اسرائیل موشکی را که از نوار غزه به سمت عسقلان شلیک شده بود خنثی کرد.

رژیم صهیونیستی مدعی شلیک 3 فروند موشک از باریکه غزه به سمت عسقلان شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، شبکه هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی شامگاه روز شنبه مدعی شد که سامانه گنبد آهنین 3 موشک را که از غزه به سمت شهر عسقلان شلیک شده بود، ساقط کرده است.

در همین حال، رژیم صهیونیستی منطقه ایرز در شمال غزه را منطقه بسته نظامی اعلام کرده است و گذرگاه بیت حانون "ایرز" را نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد.

خبرنگار مرکز اطلاع رسانی فلسطین در غزه از تخلیه مراکز امنیتی و دولتی در غزه خبر داد.

هواپیماهای شناسایی و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از شامگاه روز شنبه به طور گسترده در آسمان مناطق مختلف غزه به پرواز درآمده‌اند.

گفتگوی جان کری و عباس برای بررسی راه‌های سرکوب قیام فلسطینیان

وزیر خارجه آمریکا شامگاه روز شنبه در گفتگوی تلفنی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین آخرین تحولات فلسطین و راه‌های کنترل اوضاع و جلوگیری از گسترش دامنه قیام مردمی فلسطینیان را با وی مورد بحث و بررسی قرار داد.

جان کری خواستار تلاش بیشتر محمود عباس برای آرام سازی اوضاع و سرکوب انتفاضه فلسطینیان شد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز 2 ساعت قبل از گفتگوی کری و عباس با وی تماس گرفته و از او خواست تشکیلات خودگردان را را برای سرکوب انتفاضه فلسطینیان و جلوگیری از گسترش دامنه آن تحت فشار قرار دهد.

کری تشکیلات خودگردان را مسئول متشنج شدن اوضاع امنیتی در اراضی فلسطینی دانست و مدعی شد که رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند تا اوضاع حاکم بر مسجدالاقصی را حفظ کند.

عباس نیز خواستار توقف تعرضات و حملات شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی تحت حمایت مستقیم نیروهای پلیس صهیونیستی شد و گفت که این مساله می‌تواند به تشدید درگیری‌ها بینجامد و اوضاع را به کلی از کنترل خارج کند.

این در حالی است که هیاتی از کمیته چهارجانبه بین‌المللی قرار است به زودی به منظور بحث و بررسی اوضاع فلسطین و راه‌های جلوگیری از گسترش قیام مردمی فلسطینیان وارد فلسطین اشغالی شود.

انتهای پیام

کد N986064