درخواست سازمان ملل برای استفاده از پهپادها در عملیات سودان جنوبی

شورای امنیت سازمان ملل تاکید دارد که باید از پهپادهای غیرمسلح در هیات‌های صلح بان در سودان جنوبی استفاده شود اما دولت سودان جنوبی می‌گوید این پهپادها ممکن است همزمان با تلاش برای معاهده صلح باعث عدم توافق و اقدامات خصمانه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه پیش نویس قطعنامه ارائه شده توسط آمریکا را در حالی مطرح کرد که در این پیش نویس از دبیرکل سازمان ملل می خواهد تا استقرار پهپادها، هلیکوپترهای نظامی و سربازان را در سودان جنوبی در اولویت قرار دهد. سازمان ملل در حال بررسی استفاده از پهپادها در هیات‌های صلح بان است؛‌ برای نخستین بار پهپادها در 2013 در کنگو مورد استفاده قرار گرفتند.

یکی از مقام‌های سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، دراین باره گفت: استقرار این پهپادها در سودان جنوبی نیازمند هماهنگی دولت این کشور است. این ماموریت به همکاری و فعالیت مشترک از جانب کشورهای میزبان برای انجام این عملیات نیاز دارد.

فرانسیس دنگ، سفیر سودان جنوبی در سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل گفت، استفاده از پهپادها بدون رایزنی با دولت جوبا باعث ایجاد مناقشه می‌شود.

طرفهای درگیر در سودان جنوبی در اوت 2015 با یکدیگر تواق صلح امضا کردند اما هنوز این توافق گهگاه نقض می شود و دو طرف یکدیگر را مقصر این نقض توافق نامه می‌دانند. همچنین بیش از 100 هزار تن همچنان در پناهگاه‌های سازمان ملل در سراسر مرز این کشور ساکن هستند. هزاران تن نیز در جریان درگیری‌ها در این کشور آفریقایی کشته شده‌اند.

در پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل همچنین به تمدید فعالیت ماموریت هیات های صلح بان تا 15 دسامبر و همچنین حمایت از تحقق توافق صلح در این کشور آفریقایی اشاره شده است. 12 هزار و 500 تن در این هیات صلح بان فعال هستند.

در همین حال، آمریکا ابراز اطمینان کرده که در این قطعنامه به تهدید برای اعمال تحریم ها علیه دولت جوبا بخاطر بی ثبات کردن صلح در کشور اشاره شده است.

معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز دراین باره گفت:‌ در این قطعنامه به تداون تعهد برای اعمال فشار به دو طرف درگیر در سودان جنوبی نیز اشاره شده است.

انتهای پیام

کد N985887