آیا داعش به روسیه حمله خواهد کرد؟

سیاسی

مقامات اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند حمایت نظامی مسکو از سوریه احتمالا به حملات تروریستی جدی شبه نظامیان داعش در داخل روسیه منجر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سایت "پولتیکو" در گزارشی به ورود نظامی روسیه به سوریه و تبعات آن پرداخته و نوشته است:

«اکنون که روسیه به شدت درگیر جنگ سوریه شده است احتمالا بیش از پیش درگیر کلاف سردرگم افراط‌گرایان و مهاجمانی می‌شود که برای انتقام گرفتن از مسکو به دلیل حمایت از دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه دست به کار می‌شوند.

یکی از ماموران اطلاعاتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود در این باره به پولتیکو گفته است، افراط‌گرایان به اقدامات مسکو در اتحاد کامل با اسد و آغاز حملات هوایی علیه هر کدام از گروه‌های شورشی که دولت بشار اسد را به چالش می‌کشد دامن می‌زنند.

آدام شیف، رییس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این باره اظهار می‌کند: در رسانه‌های اجتماعی درخواست‌های کاملا آشکاری از سوی تروریست‌ها برای بمباران مواضع روس‌ها وجود دارد. این درخواست به سادگی می‌تواند منجر به بروز حملات تروریستی در داخل روسیه شود.

این در حالی است که از درگیری روسیه با افراط‌گرایان داخلی مدت زیادی می‌گذرد و این مشکلات و درگیری‌ها به ویژه پس از جنگ‌های دهه 1990 با چچن و سایر کشورهای مسلمان شمال قفقاز که برای جلوگیری از استقلال آنها رخ دادند، تشدید شده است.

حتی پیش از اینکه روسیه عملیات نظامی خود در سوریه را آغاز کند داعش ایجاد یک فرمانداری در شمال قفقاز را اعلام کرد و متعهد به انجام حملات تروریستی علیه روسیه شد.

در اوایل سپتامبر داعش مسوولیت حمله موفقیت‌آمیز به یک پایگاه نظامی در داغستان در همسایگی چچن را پذیرفت؛ این حمله اولین حمله رسمی داعش از زمان اعلام فرمانداری در قفقاز بود.

روسیه اما پاسخ سنگینی به تروریسم و تهدیدات داخلی تروریستی داد. اما به هرحال این ترس وجود دارد که با دخالت روسیه در سوریه و تعداد بالای شهروندانی که قفقاز را با هدف پیوستن به افراطیون در سوریه ترک می‌کنند، حملات داخلی در سوریه افزایش یابند.

مامور اطلاعاتی آمریکا هم چنین هشدار داد داعش در واکنش به این حملات قطعا مهاجمان خود را برای حمله در روسیه بسیج می‌کند.

داعش از ماه مه پروپاگاندای خود را بر روسیه متمرکز کرده است.

علاوه بر این ادعاهایی بر این مبنا وجود دارد که روسیه در حال حاضر سفر تروریست‌های بالقوه را از خارج از شمال قفقاز به مرزهای سوریه برای پیوستن به داعش و سایر گروه‌های تروریستی تسهیل می‌کند.

تحلیلگران معتقدند بر اساس ادعای اجازه دادن روسیه به پیوستن شهروندان به گروه‌های تروریستی، این کشور ریسک بزرگی را پذیرفته است زیرا این شهروندان می‌توانند به سرعت به روسیه بازگشته در حالی که حرفه‌ای شده و توانایی انجام حملات خطرناک‌تری را دارند.

متیو رویانسکی، تحلیلگر موسسه ویلسون در این باره می‌گوید: در طولانی مدت روس‌ها دلیلی خواهند داشت تا درباره مسائلی که از سوریه نشات می‌گیرند، نگران شوند.»

انتهای پیام

کد N985881