براساس تازه‌ترین نظرسنجی؛

لوکاشنکو همچنان رئیس‌جمهور بلاروس می‌ماند

بلاروس

با وجود آنکه رئیس جمهور بلاروس در تمام طول 21 سال گذشته در قدرت بوده اما بر اساس نظر سنجی‌ها وی همچنان می‌تواند مطمئن باشد که در انتخابات ریاست جمهوری فردا (یکشنبه) نیز مجددا به ریاست جمهوری خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ یک نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه دولتی جامعه شناسی در ماه سپتامبر نشان داد که میزان حمایت از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس معادل 76 درصد است.

لوکاشنکو در سال 1994 به عنوان یک فعال ضد فساد سرسخت که برنامه سیاسی چندان روشنی نداشت در بلاروس به قدرت رسید.

وی که یک مدیر سابق یک مزرعه دسته جمعی بود دست به دامن رای دهندگانی شد که از بوروکرات‌های این کشور خسته بودند. یک سال بعد از آن وی پارلمان را منحل و رسانه‌های خبری را سرکوب کرد.

مخالفان در بلاروس عمدتا در طول دو دهه گذشته دچار ناهماهنگی بوده و در حاشیه قرار داشتند. برخی از رهبران آنها از کشور فرار کرده‌اند و برخی دیگر نیز به زندان افتادند. سه تن از رهبران مخالفان و یک روزنامه نگار منتقد نیز مفقود شدند.

بعد از یک موج گسترده اعتراضات در بلاروس در شب انتخابات ریاست جمهوری سال 2010 هشت تن از مجموع 10 کاندیدای ریاست جمهوری دستگیر شدند. برخی از آنها برای مدتی طولانی زندانی شدند و حتی یکی از آنها اوت سال جاری آزاد شد.

لوکاشنکو عمدتا اقتصاد تحت کنترل دولت به سبک شوروی را در بلاروس حفظ کرده هر چند که این اقتصاد تا حد زیادی متکی به وام‌های غربی و گاز ارزان روسی است. اقتصاد اصلاح نشده بلاروس ممکن است جلوی توسعه بلند مدت این کشور را گرفته باشد اما همچنان نان گرم را روی میز مستمری بگیران و کارمندان کارخانه‌هایی قدیمی که سود نمی‌دهند می‌گذارد.

انتهای پیام

کد N985849