ترکیه تیم بازرسی به ارمنستان اعزام می‌کند

ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد، آنکارا طبق معاهده بین‌المللی فردا (یکشنبه) به ارمنستان نیرو اعزم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد: یک تیم بازرسی ترکیه برای یک دوره سه روزه به عنوان بخشی از معاهده "نیروهای مسلح متعارف در اروپا" به ارمنستان اعزام خواهد شد.

ستاد ارتش ترکیه در بیانیه‌ای گفت: براساس معاهده "نیروهای مسلح متعارف در اروپا" تیم بازرسی این نیروها از 11 تا 14 اکتبر (19 تا 22 مهر) سال جاری میلادی تحت رهبری ترکیه در ارمنستان حضور خواهند داشت. در جریان بازرسی ترکیه یک بازرس میهمان از اسلواکی در کنار بازرسان ترکیه‌ای حضور خواهد داشت. تیم بازرسی ترکیه 14 اکتبر پس از اجرای بررسی‌ها به کشور باز می‌گردد.

ترکیه و ارمنستان روابط دیپلماتیک ندارد و آنکارا در سال 1993 میلادی به خاطر جنگ ارمنستان با جمهوری آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو ‌- قره باغ مرز خود را به روی ایروان بست. روند تجدید رابطه میان این دو کشور در سال 2008 میلادی آغاز شد. در اکتبر سال 2009 میلادی مقامات ترکیه و ارمنستان پروتکل‌هایی را برای عادی سازی روابط به کار بستند اما این اسناد از آن زمان تاکنون هنوز تایید و تصویب نشده و با انتقادهای بسیاری در هر دو کشور مواجه شده‌اند.

این پروتکل‌ها که خواستار ایجاد روابط دیپلماتیک و بازگشایی مرز مشترک هستند، ایجاد کمیسیونی مشترک برای بررسی تاریخ مشترک این دو کشور را نیز درخواست کرده‌اند. ارمنستان کشتار گسترده ارامنه در سال 1915 میلادی در دوران عثمانی را "نسل‌کشی" می‌داند؛ برچسبی که ترکیه به شدت آن را رد می‌کند.

انتهای پیام

کد N985807