رییس دادگستری استان تهران:

برای افزایش اعتماد عمومی به قوه قضاییه باید تلاش کرد

قوه قضاييه

رئیس کل دادگستری استان تهران به صورت سرزده از مجتمع قضایی شهید صدر (ره) بازدید کرد و از نزدیک با همکاران قضایی و اداری به گفت‌وگو پرداخت.

رئیس کل دادگستری استان تهران به صورت سرزده از مجتمع قضایی شهید صدر (ره) بازدید کرد و از نزدیک با همکاران قضایی و اداری به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایران)، غلامحسین اسماعیلی ضمن ابراز خرسندی از حضور خود در جمع قضات و کارکنان شریف مجتمع قضایی شهید صدر (ره) و تشکر از زحمات خالصانه همکاران اظهار کرد: از بدو تصدی ریاست دادگستری استان سعی بر آن شده تا زحمات همکاران و مشکلات مربوط به مجموعه‌های قضایی به صورت مستند و به زبان آمار به مسئولان محترم ستاد قوه قضائیه منعکس شود تا در جهت حل معضلات موجود به ویژه در عرصه کمبود شدید کادر قضایی و اداری اقدامات موثری صورت گیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا بحمدالله در مدت کوتاهی تعداد قابل توجهی قاضی به بدنه دادگستری استان تهران تزریق شده، البته تا نقطه ایده‌آل و مطلوب قطعاً فاصله زیادی داریم. قابل ذکر است که در خصوص جذب کادر اداری علیرغم فعالیت‌های انجام شده چندان موفق نبوده‌ایم، چون قوه قضائیه در این خصوص جذب نیرو نداشته است، لیکن پیگیری ها همچنان ادامه خواهد یافت.

اسماعیلی بیان کرد: علیرغم کمبود بودجه، در احداث و تکمیل پروژه های عمرانی استان از جمله پروژه مهم ساختمانی جایگزین این مجتمع قضایی و همچنین پروژه ملی دادگاه های تجدیدنظر استان، با عنایات خاصه ریاست محترم قوه قضائیه پیشرفت های چشمگیری حاصل شده است که امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شاهد نتایج ارزشمند آن باشیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه به اهمیت اعتماد عمومی نسبت به تشکیلات قضایی اشاره و اظهار کرد: جای بسی تاسف است که علیرغم تلاش ها و ایثارگری های همکاران قضایی و اداری، بخشی از از جامعه برداشت و قضاوت درستی از مجموعه قضایی نداشته و اعتماد آنها دچار آسیب شده است.

وی اضافه کرد: در بررسی‌های به‌عمل آمده و آسیب شناسی های انجام شده عوامل اصلی این برداشت مشخص شده است. ما وظیفه داریم در جهت مرتفع نمودن زمینه ها و عوامل کاهش اعتماد اقدام و در جهت تقویت عوامل اعتماد ساز گام برداریم، هر چند عوامل بیرونی فراوانی می تواند در این حوزه نقش داشته باشد، ولی به نظر می رسد توجه به عوامل درون سازمانی از اولویت برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: چه عوامل ایجابی مانند بهبود و ارتقاء اخلاق حرفه‌ای و سازمانی و نحوه رفتار و پاسخگویی به مراجعین، ارتقاء وضعیت دادرسی و صدور آراء مستدل و متقن و کاهش اطاله دادرسی و چه عوامل سلبی مانند برخورد قاطع و جدی با معدودی از همکاران که مرتکب تخلف می شوند؛ در هر صورت باید تلاش کرد تا ارزش زحمات بی شائبه قضات و کارمندان صدیق و شریف ما که اکثریت پرسنل دادگستری استان را تشکیل می دهند محفوظ بماند و در نتیجه میزان اعتماد عمومی افزایش یابد.

اسماعیلی در ادامه سخنان خود بار دیگر به موضوع مهم رعایت نظم و ترتیب در رفت و آمد همکاران اشاره کرد و افزود: بخش عمده ای از گلایه های مراجعین در خصوص عدم حضور به موقع تعدادی از همکاران در محل کارشان است که باید برای رفع این معضل اقدامات جدی صورت پذیرد. بحمدالله ما در دادگستری استان در این مسیر گام های خوبی برداشته ایم.

وی افزود: قاضی باید عادل باشد و در آموزه های دینی ما در تعریف عدالت چنین آمده است؛ اجتناب از کبائر و عدم اصرار بر صغائر، نکند خدای نکرده تاخیر مستمر یک قاضی در محل کار خود، مصداق اصرار بر صغایر بوده و عدالت را مخدوش می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان در پایان اضافه کرد: ما بر این باوریم که تعیین زمان و کیفیت انجام فرایض دینی بیانگر اهمیت فراوان نظم و انضباط در تمامی شئون فردی و اجتماعی در مکتب اسلام است. قاضی عادل باید همه شئون اسلامی را مراعات کند و نماد عینی مسلمانی تمام عیار در جامعه باشد و این موضوع نیز در افزایش اعتماد عمومی به قضات و دستگاه قضائی نقش بسزایی دارد.

وی همچنین در جهت حل مشکلات مطروحه در حد مقدورات قول مساعد داد.

انتهای پیام

کد N985733