عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس:

باید تولیدکننده توانای علم و فناوری شویم

سیاسی

عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس در جمع دانشجویان یزدی دانشگاه‌های تهران، از یزد به عنوان نمونه‌ای بی‌نظیر از پایگاه القای فرهنگ اسلامی و ایرانی یاد کرد و بر حفظ این پایگاه از گزندهای خواسته و ناخواسته‌ای که آن را تهدید می‌کند، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه یزد، محمدرضا تابش در جشن دانشجویان یزدی دانشگاه‌های تهران، تقارن جاودان مهرماه با آغاز سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان را الهام بخش و روحیه آفرین دانست و اظهار کرد: اولین درس از مکتب مهر، دوستی، مهربانی و عشق ورزیدن است و در سایه‌ی مهر، مجموعه فضائل اخلاقی پدیدار می‌شود و در فقدان آن، رذائل اخلاقی همچون ریا، نفاق، دورویی، فساد و تبعیض و خشونت در جامعه سر بر می‌آورد بنابراین معلم و دانشجوی مکتب مهر، باید مبلغ و مروج اخلاق، مهربانی و دوستی در جامعه باشد.

نماینده مردم اردکان با بیان این که توسعه و پیشرفت جوامع در گروی اهتمام آنها به دانش و به کارگرفتن محصول آن یعنی فناوری است، تصریح کرد: اسلام که بشریت را به خردورزی و تعقل فرا می‌خواند، در سایه پراکنده شدن بذر دانش در جان انسان‌ها، دوران شکوفایی خود را به اوج رساند و با پیشرفت گسترده دانش‌های علمی و نظری تمدن اسلامی که بشریت همیشه وامدار آن است، پایه‌گذاری شد.

تابش با تاکید بر علم‌آموزی بعنوان رسالت اصلی دانشجو در دانشگاه، گفت: ما با این پیشینه قوی و پر افتخار باید علم و فناوری را جلب کنیم و از مصرف کننده صرف ناتوان به تولیدکننده توانای علم و فناوری برسیم که این دو ظرفیت، در جوانان و اندیشمندان ما وجود دارد.

عضو هیات امنای دانشگاه یزد با اشاره به کمبود معنویت و اخلاق بعنوان چالش امروز بشر، گفت: علم به تنهایی چاره ساز نیست و باید با تکیه بر عقل و علم همراه با معنویت و اخلاق، جامعه خویش را اداره کنیم.

عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس به وظایف دانشجویان به عنوان گروه مرجع در جامعه اشاره و تصریح کرد: وظیفه مهم دانشجو، علم آموزی و ترویج علم و اخلاق و معنویت در جامعه و رصد کردن تحولات و روشنگری و ایستادگی در مقابل انحرافات و کژی‌ها است.

وی در بخش دیگری از سخنانش، یزد را به عنوان نمونه‌ای بی‌نظیر از پایگاه القای فرهنگ اسلامی و ایرانی ذکر و عنوان کرد: در استان یزد می توان از اثرات متقابل ایران و اسلام بر یکدیگر نشانه های ممتاز زیادی یافت که باید این هویت را حفظ و اعتلا بخشید و این پایگاه را از گزندهای خواسته و ناخواسته‌ای که آن را تهدید می‌کند، حفظ کرد.

وی اضافه کرد: این که رهبر معظم انقلاب در سفر چند سال گذشته شان صفت دارالعلم را بر دارالعباده افزودند، به واسطه وجود علما و دانشمندان برآمده از یزد است که هر کدام به نوبه خود حوزه های علمیه و مراکز علمی و دانشگاهی را تحت تاثیر قرار داده‌اند و ما باید به روش و منش این سرمایه های گرانسنگ تاسی کنیم و از ایده‌ها و افکارشان بهره کافی و وافی را ببریم؛ دانشجوی یزدی نیز می‌تواند با الهام از گذشتگان خود، عالمی کارآمد و زمان شناس و تاثیرگذار در حوزه های علمی و معرفتی مختلف باشد.

تابش با نام بردن از بزرگان فقاهت استان همچون آیت العظمی محمدکاظم یزدی و آیت الله حائری، استان یزد را منطقه‌ای نخبه پرور که عالمان بزرگ و شخصیت های برجسته دینی، علمی و فرهنگی از این سرزمین برآمده‌اند، دانست.

نماینده مردم اردکان همچنین با برشمردن برخی خصوصیات والای یزدی‌ها، حفظ این خصلت‌های اخلاقی مثبت که امروز برای یزد اعتبار بی‌مانندی ساخته است را وظیفه همه برشمرد و تاکید کرد: آینده کشور و استان پرافتخار یزد، با افکار و ایده ها و آرمانهای شما عزیزان رقم خواهد خورد پس با تکیه بر میراث گذشتگان و واقعیات جامعه و بهره‌گیری از علم و فناوری و ملحوظ داشتن تحولات جهانی؛ برای ایران عزیز و یزد، افتخارآفرین باشید و بر اعتباری که نیاکان ما بجای گذاشته اند، بیفزایید.

تابش در پایان ضمن تقدیر از دانشجویان خوش استعداد یزدی، گفت: فرصت جوانی و دانشجویی را مغتنم بدانید و قدردان دوران پرنشاط و شاداب و تحول آفرین جوانی و دانشجویی باشید و در راه کسب علم و ایمان از هیچ کوششی فروگذار نکنید که آینده در دستان پرتوان شما رقم خواهد خورد.

جشن دانشجویان یزدی دانشگاه‌های تهران با عنوان "یزدان" با حضور جمعی از شخصیت‌های یزدی همچون سیدحمید کلانتری معاون وزیر تعاون، علی اکبر اولیاء نماینده سابق یزد در مجلس، حسینی و صحرایی مشاور و معاون استانداران پیشین یزد و غیره در محل سالن همایش‌های موسسه اطلاعات برگزار شد.

انتهای پیام

کد N985608