هافینگتن پست نوشت

تحقق توافق هسته‌ای عربستان را در برابر ایران ضعیف کرد

ايران,توافق جامع هسته‌اي,ایران و عربستان

یک پایگاه خبری آمریکایی به بررسی سیاست‌های ایران و عربستان و تنش‌های این دو کشور پرداخت و نوشت: مرگ نزدیک به 500 ایرانی در مناسک سالانه حج در 24 سپتامبر واکنش شدید رهبر ایران آیت‌الله خامنه‌ای را برانگیخت.

پیش از این ایران سیاست خویشتن‌داری را در برابر عربستان و پیش از حادثه منا اتخاذ کرده بود. تغییر ناگهانی سیاست ایران در ترک موضع منفعلانه‌اش پرسش‌هایی را ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مقاله هافینگتن پست آمده است: برای دهه‌ها، عربستان سعودی بسیار محتاط‌بود و در عرصه‌ی بین‌المللی به لحاظ ژئوپولتیکی بازیگر محافظه کاری به شمارمی‌رفت. از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان، به عنوان شاه عربستان در ژانویه سعودی‌ها به طور چشمگیری سیاست‌ خارجی خود را تغییر داده‌اند. دولت جدید سیاست خصمانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرد که اوج آن را در حمله هوایی علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در ماه مارس می‌توان دید.

در ادامه این مقاله آمده است:‌در حالیکه سعودی‌ها جنگ لفظی با ایران را تشدید می‌کردند دستگاه سیاست خارجی ایران به طور محتاطانه به قدرت نمایی سعودی‌ها پاسخ داد و به آنها توصیه کرد تا روش غیر سازنده و بی حاصل شان را تغییر دهند. در این اثنا رهبر ایران گاها از سیاست‌های سعودی‌ها انتقاد می‌کرد اما هرگز آنها را به استفاده از زور تهدید نکرد.

این مقاله به دلیل اتخاذ روش محتاطانه ایران پرداخت و نوشت: دلیل روش محتاطانه ایران کاملا روشن بود. ایرانی‌ها نمی‌خواستند که اوضاع را در خلال مذاکرات به هم بریزند و این گونه به نظر برسد که تهدیدی برای ثبات منطقه هستند. اتخاذ چنین روشی باعث شد تا اسراییل و عربستان و حامیانشان تلاش کنند تا توافق هسته ای ایران را از مسیر خارج کنند. در حالیکه ایران به شدت به توافق هسته‌ای برای حذف تحریم‌های اقتصادی نیاز داشت.

این مقاله می‌افزاید: با امضاء توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی ایران به عنوان کشوری پدیدار گشت که می‌تواند مذاکرات هوشمند و معقولی را به اندازه‌ای حفظ کند که فشارهای سهمگین درون و برون ایالات متحده شامل سعودی‌ها و اسرائیلی را دفع کند. هر دوی این‌ها مخالف هر گونه توافق با ایران بودند.

افزون براین ، همانگونه که بسیاری از تحلیل‌گران می‌توانستند پیش بینی کنند، مسیر به رسمیت شناختن ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای به وسیله‌ی تحقق توافق هسته‌ای مرتفع شد. این موضوع نگرانی‌های کامل عربستان و اسرائیل بود.

در حالیکه در چهار سال گذشته ایران مکررا از سوی ایالات متحده به عنوان بازیگری مهم در بحران سوریه نادیده گرفته می‌شد، در 28 سپتامبر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درسخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که ایالات متحده تمایل دارد تا با ایران و روسیه برای پایان دادن به جنگ سوریه همکاری کند.

این مقاله می‌افزاید: از نظر ایرانیان پنهان نبود که اگر رویارویی نظامی بین ایران و سعودی‌ها رخ دهد عربستان به ایالات متحده تکیه دارد. توافق هسته‌ای مواضع آمریکایی ها را نسبت به تهران تغییر داد و محاسبات سعودی‌ها را بی‌اثر کرد.

اوباما رئیس جهور ایالات متحده در کنفرانس خبری در ماه می به دنبال اجلاس با رهبران عرب کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس پارادایم جدیدی که تحت آن ایالات متحده روش جدیدی را اتخاذ خواهد کرد را بیان داشت.

اوباما گفت: من می‌خواهم کاملا روشن کنم که هدف همکاری‌های امنیتی این نیست که رویارویی طولانی مدتی را با ایران ایجاد کند یا این که ایران را به حاشیه براند. هیچ کشوری از جنگ بی پایان با ایران نفعی نخواهد داشت.

این مقاله با تحلیل این سخنان اوباما نوشت که علت این که اوباما چنین سخن می‌گوید این است که بقای توافق هسته‌ای که به ادعای آنها قرار است از سلاح هسته‌ای شدن ایران جلوگیری کند اکنون با بقا و ثبات دستگاه حاکم ایران پیوند خورده است. به عبارت دیگر هرگونه تلاش برای بی ثبات کردن دولت ایران باعث شکست آن هدف می‌شود و این به مثابه تضعیف توافق هسته‌ای است.

در ادامه این مقاله آمده است: خلاصه این که عینیت یافتن توافق هسته‌ای به طور چشمگیری موقعیت عربستان سعودی را در رویارویی‌اش با ایران تضعیف می‌کند. ایران با آگاهی از این امر از مزایای ژئوپلیتیکی پیرامون برای رویارویی و یا شاید خنثی سازی فشارهای منطقه‌ای عربستان که از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان شروع شده بود استفاده کرده است.

در پایان این مقاله آمده است: اگر ایران واکنش منفعلانه‌ای در واکنش به قدرت نمایی سعودی‌ها و جنگ لفظی آنها داشته باشد، مقامات دولتی ایران هم در در داخل و هم در منطقه مورد پرسش قرار خواهند گرفت. ادامه روش منفعلانه ایران می‌تواند دوستان و متحدان ایران در منطقه را نا امید کند و دشمنان را ترغیب می‌کند تا پرتکاپوتر شوند.

انتهای پیام

کد N985584