حزب‌الله لبنان: حملات نظامی روسیه به حل سیاسی بحران سوریه کمک می‌کند

سوريه

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان تنها راه برای حل بحران در لبنان، سوریه و یمن راهکار سیاسی است، گفت: حملات نظامی روسیه در سوریه به حل سیاسی بحران این کشور که خواسته دائمی ماست کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه السفیر، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی عنوان داشت: فرصت لبنان برای احیای فعالیت نهادها روز به روز کمتر می‌شود. متاسفانه از هر دو مسئول لبنانی یک نفر می‌تواند همه چیز را تعطیل کند؛ چراکه همه مسئولان در لبنان حق "وتو" دارند و اگر برخی گمان می‌کنند که از این طریق چیزی را به دست می‌آورند، در اشتباهند.

وی افزود: در تعطیلی نهادهای دولتی هیچ لطفی نهفته نیست بلکه لطف امور به این است که تعامل مثبت لبنانی‌ها با یکدیگر تسهیل بخشیده شود تا آنها نهادهای دولتی تعطیل شده را بار دیگر به کار بیندازند چراکه در غیر این صورت فرصت احیای این نهادها روز به روز کمتر می‌شود و خسارت آن متاسفانه متوجه مردم می‌شود.

وی خطاب به شرکا و احزاب سیاسی در لبنان گفت: اگر روی طرف‌هایی از خارج حساب باز کرده‌اید، باید بدانید که این طرف‌ها چیز جدیدی را به نفع شما نمی‌آورند. امور به نفع مقاومت پیش می‌رود و نمی‌تواند به نفع طرف‌های متجاوز دیگر پیش برود.

نعیم قاسم تاکید کرد: حساب باز کردن بر روی طرف‌های خارج از دو جهت وقت تلف کردن است: اولا لبنان به دور از دایره توجهات تمامی کشورهای جهان قرار دارد و دوم اینکه محور دیگر که با مقاومت خصومت دارد در شرایط خوبی نیست و نمی‌تواند دستاوردهایی را که خواهان آن است محقق سازد. بنابراین بهتر این است که به گزینه‌های داخلی خود رجوع کنیم و با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی گفت: تنها راه برای حل بحران در لبنان، سوریه و یمن راهکار سیاسی است و هر منطقه‌ای که در آن راه‌حل نظامی کارساز نباشد باید بحران را با راه‌حل سیاسی حل و فصل کرد.

نعیم قاسم درباره حملات نظامی روسیه در سوریه نیز گفت: حملات روسیه علیه داعش در سوریه به حل سیاسی بحران سوریه که خواسته دائمی ماست کمک می‌کند. وقتی روسیه تصمیم گرفت به داعش در سوریه حمله کند همه سرها به نشانه اعتراض بلند شد در حالی که ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا 3500 حمله هوایی را ظرف یک سال در سوریه انجام داده و ما حتی شاهد یک صدای اعتراض هم نبودیم. در حقیقت حملات ائتلاف ضد داعش تنها برای حمایت تکفیری‌ها است در حالی که حملات روسیه مستقیما تروریست‌ها را هدف گرفته است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین به جنگ یمن اشاره و خاطرنشان کرد: عربستان می‌تواند به خرابکاری‌های بیشتری در یمن دست بزند اما نمی‌تواند یمن را راهبری کرده یا نتیجه جنگ در یمن را به نفع خود رقم بزند و با تلفات فراوان در جبهه‌های جنگ اهداف خود را محقق سازد.

وی افزود: این امر بدین معناست که محور مقاومت با کمترین تعداد نیز پایداری می‌کند و دستاوردهای متعددی را در مکان‌های مختلف رقم می‌زند اما محور متخاصم که محور آمریکا و اسرائیل است محوری شکست خورده است و روز به روز نیز آمار شکست‌هایش بیشتر می‌شود.

انتهای پیام

کد N985461