اوباما: حملات روسیه در سوریه از روی ضعف است!

سوريه,آمريكا,روسيه

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای این مساله را که ورود ولادیمیر پوتین به جنگ داخلی سوریه رهبری آمریکا را به چالش کشیده، رد کرد و گفت که این اقدامات وی از روی ضعف هستند نه از روی قدرت.

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای این مساله را که ورود ولادیمیر پوتین به جنگ داخلی سوریه رهبری آمریکا را به چالش کشیده، رد کرد و گفت که این اقدامات وی از روی ضعف هستند نه از روی قدرت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی‌میل، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس که بخشی از آن منتشر شد، اظهار کرد: حملات هوایی و موشکی روسیه در سوریه تنها هدفشان تقویت دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است.

همچنین روز جمعه کاخ سفید اعلام کرد که تلاش‌ها برای آموزش و تسلیح شورشیان به اصطلاح میانه‌رو سوری را که با بشار اسد می‌جنگند، متوقف می‌کند تا به جای آن بر همکاری با دیگر گروه‌ها برای جنگ با گروه تروریستی داعش تمرکز کند.

سه مقام دولت آمریکا در یک کنفرانس به خبرنگاران گفتند: واشنگتن به دنبال همکاری با دیگر گروه‌های شورشی در سوریه شامل عرب‌ها، کردها و برخی مسیحیان است تا رهبران آنها را شناسایی کرده و مورد بازرسی دقیق قرار دهد و پس از آن با نیروهای آنها برای جنگ با داعش همکاری خواهد کرد.

همچنین آنها گفتند که برنامه آموزش و تسلیح شورشیان انفرادی دستخوش یک وقفه عملیاتی خواهد شد اما در آینده در صورتی که اوضاع مطلوب‌تر شود از سر گرفته خواهد شد.

در همین حال اوباما در برنامه 60 دقیقه شبکه سی‌بی‌اس گفت: روسیه یک دادوستد پرسابقه با بشار اسد در زمینه تسلیحات دارد و ولادیمیر پوتین به شدت تلاش دارد تا حمایت از دولت سوریه و پایگاه‌های نظامی روسیه در این کشور را با مجوز بشار اسد باقی نگه دارد.

اوباما در مواجهه با پرسش استیو کرافت، مجری سی‌بی‌اس که عنوان کرد ولادیمیر پوتین رهبری اوباما را به چالش کشیده، برآشفته شد. این مجری برای این استدلال خود دو دلیل آورده و گفت: نخست اینکه پوتین سربازانش را به سوریه برده و نیروهایی در این کشور دارد و دوم اینکه برای نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون روس‌ها اقدام به اجرای عملیات نظامی در خاورمیانه کرده و افرادی را که ما حمایت می‌کنیم، بمباران می‌کند.

با این حال اوباما پاسخ داد: آیا شما اسم این را رهبری می‌گذارید؟

اوباما افزود: ولادیمیر پوتین به جای آنکه بتواند روی حمایت سوری‌ها حساب باز کند و پایگاه‌هایی را که در این کشور دارد حفظ کند اکنون در حال وقف سربازان و ارتشش است تا تنها هم‌پیمان خود را سرپا نگه دارد.

وی افزود: من باید به شما بگویم که اگر شما فکر می‌کنید به زمین زدن اقتصاد کشورتان و مجبور شدن به فرستادن سرباز برای حفظ هم‌پیمانتان اسمش رهبری است، بنابراین تعریفی که ما از رهبری داریم فرق دارد.

اوباما تاکید کرد: مشتری او یعنی بشار اسد در حال فروپاشی است و دیگر فرستادن سلاح و پول برای او کافی نیست و او مجبور شده هواپیماها و خلبانان خودش را نیز به خدمت بگیرد.

انتهای پیام

کد N985379