هشدار رئیس‌جمهور تایوان به جانشینش برای حفظ وضع موجود با چین

با وجود افزایش مخالفت‌ها در تایوان نسبت به رهبری چین کمونیست، رئیس‌جمهور تایوان امروز (شنبه) به جانشین خود هشدار داد تا شرایط پکن برای مذاکرات را مبنی بر اینکه هر دو طرف یکدیگر را بخشی از یک کشور واحد بینند، رعایت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایینگ- جئو، رئیس‌جمهور تایوان گفت، حفظ وضعیت موجود برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن روابط میان پکن و تایوان لازم و ضروری است.

نامزد پیشرو در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 میلادی تایوان مخالف شرایط قید شده برای مذاکرات رسمی با چین است و از رویکرد محتاطانه‌تر در روابط با پکن حمایت می‌کند.

چین تایوان دموکراتیک و خودمختار را به عنوان بخشی از قلمروی خود می‌داند و بر اتحاد نهایی تاکید دارد. دولت مایینگ- جئو و پکن پس از شش دهه خصومت توافق کردند تا یکدیگر را به عنوان بخش‌هایی از یک کشور واحد تلقی کنند و توانستند به 23 توافق دست یابند که تجارت، گردشگری و سرمایه‌گذاری میان این دو طرف را افزایش داده است.

مایینگ- جئو که باید براساس محدودیت‌های دوره ریاست‌جمهوری در مه 2016 قدرت را به جانشینش محول کند در آخرین سخنرانی خود در «روز ملی» گفت: هفت سال پیش روابط ما با چین در یک دور باطل افتاده بود اما ما آن را به یک دور مقبول تبدیل کردیم.

وی در جریان این سخنرانی به مقامات دولت و دیپلمات‌های خارجی گفت: وضعیت کنونی بی‌دلیل به وجود نیامد و نتیجه یکسری تلاش‌ها و اقدامات است. ما باید قدر این مساله را بدانیم.

وی افزود: رئیس‌جمهور آتی تایوان باید قانون اساسی تایپه را که اعلام می‌کند تایوان و چین بخشی از جمهوری چین هستند دنبال کرده تا از وخیم‌تر شدن روابط جلوگیری کند.

تسای اینگ- ون، نامزد حزب اپوزیسیون «دموکراتیک» در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات 16 ژانویه سال 2016 میلادی پیشتاز است. هنگامی که حزب این نامزد از سال 2000 تا 2008 میلادی زمام امور تایوان را به دست داشت و از استقلال قانونی تایوان از چین حمایت کرد، پکن به شدت عصبانی شد و رسماً تهدید کرد متوسل به استفاده از زور می‌شود.

تسای اینگ- ون گفت، می‌خواهد با چین مذاکره کند اما شرایطی را که طرف دیگر قبول داشته باشد، پیشنهاد نداده است. طرفداران وی می‌ترسند روند مذاکرات کنونی، استقلال کنونی تایوان را تهدید کند.

انتهای پیام

کد N985360