پایان ساخت دو برج فانوس دریایی در دریای چین جنوبی توسط پکن

جمهوري چين

در حالیکه تنش‌ها در منطقه مناقشه آمیز دریای چین جنوبی به دلیل اهداف چین در این منطقه افزایش یافته است، این کشور ساخت دو برج فانوس دریایی را به اتمام رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، مراسم ساخت این دو برج فانوس دریایی بر روی صخر‌ه‌های (مصنوعی) کاترون و جانسون در جزایر اسپراتلی برگزار شد.

در حالی که چین ادعاهایی را درباره دریای چین جنوبی مطرح می‌کند کشورهایی مانند ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعاهایی در این باره دارند. این منطقه غنی از منابع انرژی بوده و سالانه پنج تریلیون دلار مبادلات تجاری دریایی در آن صورت می‌گیرد.

چین روز جمعه تاکید کرد این کشور اقدامات نقض کننده کشورهای دیگر را به بهانه آزادی دریانوردی در آبهای سرزمینش تحمل نخواهد کرد. این اظهارات در حالی بیان می‌شود که آمریکا در نظر دارد ناوگان‌ دریایی خود را به محدوده 12 مایلی جزایر ساخته شده در منطقه اسپراتلی بفرستد.

در مقابل واشنگتن اعلام کرده است که حق مالکیت پکن را درباره چندین جزیره مصنوعی که این کشور در منطقه اسپراتلی ساخته است به رسمیت نمی‌شناسد و ناوگان دریایی آمریکا به اقدامات خود در چارچوب قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.

همین مساله یکی از مسایل تنش برانگیز در روابط چین و آمریکا است.

در همین راستا پکن اعلام کرده است که اقدامات این کشور در این منطقه در راستای کمک به دریا نوردی و کشتیرانی و تحقیقات در این باره، محافظت محیط زیستی و امنیت دریانوردی است. هم چنین مقامات چینی اعلام کرده‌اند که تاسیسات دیگری را نیز در این منطقه خواهند ساخت تا در این منطقه به کشورهای دیگر و عبور و مرور کشتی‌ها در خطوط کشتیرانی در این منطقه خدمات بهتری ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N985328