پیشنهاد جدید فرانسه برای مشارکت در پروژه دفاعی چند میلیارد دلاری ترکیه

در حالیکه فرانسه با ارائه پیشنهاد جدید توانسته با چین در زمینه همکاری با ترکیه رقابت کند، آنکارا به اتخاذ تصمیم نهایی درباره ساخت سیستم موشکی و تدافعی خود نزدیک شده است.

در حالیکه فرانسه با ارائه پیشنهاد جدید توانسته با چین در زمینه همکاری با ترکیه رقابت کند، آنکارا به اتخاذ تصمیم نهایی درباره ساخت سیستم موشکی و تدافعی خود نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در بازگشت از سفر خود از ژاپن در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برای ساخت این سیستم موشکی تدافعی با چه کشور همکاری خواهد کرد، گفت: برای اتخاذ تصمیم نهایی نزدیک شده‌ایم.

وی ادامه داد: شی جینپینگ، رییس جمهور چین در ماه نوامبر برای حضور در نشست جی 20 به ترکیه سفر می‌کند.

اردوغان اضافه کرد: هم چنین فرانسه پیشنهاد خود را در این باره تجدید کرده است.

به گفته وی، فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه در دیدار با احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل نامه‌ای در این باره به وی داده است.

اردوغان در ادامه با اشاره به اظهارات منفی خود درباره اتحادیه اروپا گفت: مساله عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به درازا کشیده شده است.

وی با اشاره به سفرش به بروکسل پیش از سفر به ژاپن با بیان وجود یک موضع مثبت در اتحادیه اروپا در قبال ترکیه گفت: وضعیت در حال تغییر است.

آنکارا در ابتدا در ماه سپتامبر 2013 برای ساخت سیستم موشکی و تدافعی خود چین را انتخاب کرده بود اما بلافاصله دولت ترکیه تحت فشار شدید از سوی متحدان غربی‌اش قرار گرفت بر همین اساس در تابستان امسال مذاکراتی را به صورت موازی با هر دو طرف برای یک رقابت چند میلیارد دلاری آغاز کرد.

در همین راستا در حالیکه مذاکرات با شرکت تولید کننده چینی در حال جریان است، اردوغان از آغاز مذاکرات با یوروسام خبر داد.

از طرف دیگر ترکیه مذاکرات خود را با شرکایش در ناتو در راستای تقویت ظرفیتهای دفاعی‌اش ادامه می‌دهد. در همین راستا سخنگوی وزارت دفاع ترکیه روز گذشته اعلام کرد که بحثها درباره موضوعات مختلف از جمله موشکهای پاتریوت ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N985258