آغاز خروج پاتریوت‌های آمریکایی از ترکیه

ایسنا نوشت: آمریکا خارج کردن سیستم‌های دفاع هوایی پاتریوت خود از ترکیه را آغاز کرده است؛ این درحالی است که آنکارا اخیرا از واشنگتن خواسته تا سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی خود را در این برهه حساس همچنان در مرز ترکیه با سوریه نگهدارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری دوغان،‌ 15 اوت 2015 وزارت دفاع آلمان نیز اعلام کرد، به همکاری خود در نگهداشتن سیستم دفاع موشکی پاتریوت در ترکیه خاتمه می‌دهد.

این بیانیه درست درپی اعلام بیانیه 16 اوت آمریکا صادر شده مبنی براینکه ایالات متحده گفته بود که ماموریت یگان نظامی اعزامی به ترکیه تمدید نمی شود.

منابع آمریکایی می‌گویند خروج این سیستم‌های ضد موشک از ترکیه هم‌اکنون آغاز شده و سیستم های پاتریوت برای خروج به بندر اسکندرون منتقل شده و منتظر انتقال به ایالات متحده هستند.

این خروج درحالی صورت می‌گیرد که اخیرا دولت ترکیه از آمریکا بعنوان متحدی پرنفوذ در ناتو خواسته بود به دلیل افزایش و تداوم درگیری ها در سوریه این سیستم‌ها از ترکیه خارج نشوند.

این اقدام دولت آمریکا سوالاتی را درباره استراتژی ناتو در ترکیه مطرح کرده به ویژه آنکه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیرا گفته بود که این پیمان آماده حمایت و دفاع از اعضایش و اعزام نیروی زمینی به ترکیه است.

5252

کد N985245