روسها سکوت 25 ساله را شکستند

روسیه,سوریه

روسیه برای اولین بار بعد از وقفه بیش از 25 ساله رسماً به عملیات گسترده جنگی در خارج از کشور دست می زند که نه با اجبار به صلح بلکه با ملاحظات راهبردی ارتباط دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فئودور لوکیانوف رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه و پروفسور ‏محقق مدرسه عالی اقتصاد در تحلیلی در روزنامه کمرسانت، عملیات روسی در سوریه را اقدام مرحله ساز مهمی می داند زیرا روسیه برای اولین بار بعد از وقفه بیش از 25 ساله رسماً به عملیات گسترده جنگی در خارج از کشور دست می زند که نه با اجبار به صلح بلکه با ملاحظات راهبردی ارتباط دارد.

لوکیانف در ادامه می نویسد: مسکو بعد از ترک افغانستان در سال 1989 از این گونه عملیات نظامی و سیاسی تنفر داشت و با نیشخند تکرار اشتباهات شوروی توسط ایالات متحده را نظاره می کرد. البته روسیه به طور کامل از نمایش زور و قوه قهریه دست نکشیده بود ولی فقط در حوزه نفوذ خود این کار را می کرد. روسها تا پیش از این ادعاهای بزرگ جهانی نداشتند و سایه تیره و تار جنگ افغانستان را احساس می کردند.

به عقیده نویسنده، قضیه اوکراین که در بهار سال گذشته به عنوان جهش به سوی کیفیت جدید نفوذ جهانی روسیه تلقی می شد، تا اوایل سال 2015 به عامل تثبیت موقعیت و نفوذ منطقه ای (و نه جهانی) روسیه تبدیل گردید. روند دشوار مینسک که نتیجه آن بدون تردید به نفع مسکو نخواهد بود، به اوج این فرآیند نامناسب برای مسکو مبدل شده است. هرچند موضوع اوکراین موضوع اروپایی است ولی خود اروپا در امور جهانی حالت حاشیه ای دارد.

در این میان کشورهای غربی تلاش می کردند با مسکو فقط درباره حل و فصل اوضاع اوکراین گفتگو کنند و این در حالی بود که خاورمیانه با وجود بن بست آشکار آن، برای جهان اهمیت بیشتری دارد و در بزرگراه سیاست جهانی و نه در حاشیه آن (مانند اوکراین) قرار گرفته است.

نویسنده در ادامه می افزاید: ولادیمیر پوتین با فراست سیاسی خود متوجه شد که می تواند در خاورمیانه اوضاع را تغییر داده و جهانیان را به واکنش به ابتکار روسیه وادار کند. این فراست رئیس جمهور روسیه بارها در صحنه داخلی و خارجی مشاهده شده است. با وجود اینکه داعش دشمن آشکار روسیه است، واقعیت این است که مسکو از طرف بشار اسد و طرفدارانش وارد جنگ سوریه شده است زیرا هیچ راهی برای مقابله با تروریسم غیر از حمایت از دولت مشروع وجود ندارد.
نویسنده نقش روسیه در جنگ سوریه را به نقش ائتلاف ناتو در لیبی تشبیه می کند ولی روسیه با ارتش منظم سر و کار دارد و می تواند موفقیت بیشتری به دست آورد.

نویسنده ائتلاف با سوریه، عراق و ایران را از نظر کاربردی بسیار مناسب می داند ولی نگران قرار گرفتن روسیه در مرکز مناقشه شیعه و سنی است و تأکید می کند: تعیین پیروزی در جنگ با داعش کار دشواری است زیرا معیارهای مشخص آن وجود ندارد.
به عقیده لوکیانوف، ایجاد تحول در عملیات جنگی و راندن داعش به مواضع ماهها پیش می تواند موفقیت محسوب شود.

این کارشناس روس در خاتمه تأکید می کند که روسیه از سال 2013 تاکنون در حالت یک نوع اشتیاق عاطفی زندگی می کند که جای طراحی الگوهای جدید توسعه کشور را می گیرد و احساسات مردم را در حالت گرم نگه می دارد. از سویی جنگ سوریه می‌تواند مشکلات و واقعیات اقتصادی و سیاسی روسیه را کمرنگ بکند ولی نمی توان برای مدت طولانی از این اهرم برای سرپوش نهادن بر مشکلات استفاده کرد.

5252

کد N984841