کره شمالی توانایی کافی برای حمله هسته‌ای به آمریکا را دارد

سیاسی

رییس فرماندهی دفاع هوا فضای شمال آمریکا هشدار داد که کره شمالی اکنون توانایی کافی هسته‌ای برای حمله به ایالات متحده را دارد اما مدعی شد که پدافند هوایی آمریکا هرگونه کلاهک هسته‌ای را سرنگون خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری راشاتودی، بیل گورتنی در سخنانی در «شورای آتلانتیک» اندیشکده حامی ناتو گفت:‌ ما ارزیابی می‌کنیم که کره شمالی توانایی رسیدن به سرزمین آمریکا از طریق سلاح هسته‌ای موشکی را دارد.

ماه گذشته شبکه خبری دولتی کره شمالی با قرائت بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور می‌تواند در هر زمان با سلاح هسته‌ای که هم در کمیت و هم در کیفیت پیشرفت کرده است، آمریکا را مورد هدف قرار دهد.

این فرمانده آمریکایی با بیان این که پیچیدگی رژیم کره شمالی تفکیک ادعای درست از ژست سیاسی را دشوار می‌کند گفت:‌ ما برای وی (کیم جونگ اون) آماده هستیم و اگر وی به اندازه کافی احمق باشد که بخواهد به ما شلیک کند،‌ ما آماده هستیم.

در همین حال موسسه علوم و امنیت بین‌المللی در واشنگتن با ارائه گزارشی مدعی شد که پیونگ یانگ دارای مواد شکاف‌پذیر کافی برای 22 سلاح هسته‌ای را دارد یعنی 34 کیلوگرم پلوتونیوم و 240 کیلوگرم اورانیوم برای سلاح هسته‌ای.

نگرانی‌های پیشین درباره توانایی هسته‌ای کره شمالی با ناتوانی این کشور در کوچک‌سازی و حمل ظرفیت هسته‌ای کاهش یافته بود. اما آژانس دفاع موشکی ایالات متحده درماه مارس مدعی شد که رهبر کره شمالی تا پایان سال جاری قادر خواهد بود که موشک‌های بالستیک با قدرت کافی برای رسیدن به ایالات متحده را پرتاب کند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل، این هفته اعلام کرد که این سازمان شاهد افزایش فعالیت‌ها در سایت اصلی هسته‌ای کره‌شمالی، یونگ بیون بوده است.

انتهای پیام

کد N984744