ناتو برای دفاع از ترکیه اعلام آمادگی کرد

سوريه,روسيه

ناتو اعلام کرده که آماده است تا سربازان خود را به ترکیه اعزام کند تا در مقابل روسیه از این کشور دفاع کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعلام آمادگی از سوی ائتلاف ناتو پس از آن مطرح شد که جنگنده‌های روسیه حریم هوایی ترکیه را برای بمباران مواضع داعش در سوریه نقض کردند و انگلیس مسکو را به دامن زدن به جنگی متهم کرد که تاکنون 250 هزار کشته برجای گذاشته است.

مقام‌ها در ائتلاف ناتو همچنان از نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌های روسیه در نزدیکی مزر شمالی سوریه شگفت زده‌اند و وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست خود در بروکسل، بلژیک در حال بررسی دستور کاری برای بحران سوریه هستند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پی حضور در این نشست به خبرنگاران گفت:‌ ائتلاف ناتو آماده و قادر است تا از تمام متحدانش شامل ترکیه در مقابل هرگونه تهدید دفاع کند. ناتو آماده است تا با ظرفیت و توانایی بالا و استقرار نیروهایش در جنوب شامل ترکیه از متحدانش در منطقه نهایت حفاظت و دفاع را داشته باشد. حملات هوایی و موشکی روسیه علت اصلی این نگرانی است.

پیشتر رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران در مسیر بروکسل گفته بود: ترکیه به عنوان متحد آمریکا و عضوی از ناتو است.

آمریکا و روسیه برای نخستین بار از پایان جنگ سرد هواپیماهای نظامی خود را از فراز یک کشور به پرواز درآوردند و به همین دلیل ناتو به شدت تلاش می‌کند تا از افزایش تنش در سطح بین‌المللی در درگیری سوریه جلوگیری کند.

نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌های روسیه در سوم و چهارم اکتبر 2015 درگیری سوریه را بیشتر در مرکز توجه ناتو قرار داد و باعث شد تا این ائتلاف توانایی خود را در بازدارندگی اقدامات تهاجمی روسیه بدون تقابل مستقیم، مورد آزمون قرار دهد.

در همین حال، دبیرکل ناتو گفت:‌ راه حلی سیاسی برای بحران سوریه وجود دارد.

وزیر دفاع آلمان نیز گفته که برلین در هفته آینده باید برنامه‌های خود را برای خاموش کردن سامانه‌های دفاع موشکی‌اش در ترکیه دنبال کند و سربازانش را پیش از کریسمس از ترکیه خارج کند. تمامی سربازان و تجهیزات ارتش آلمان تا پایان ژانویه 2016 از ترکیه خارج می‌شوند.

انتهای پیام

کد N984612